Koronawirus. Gdzie oddać osocze w Płocku? Kto może być dawcą?

2020-11-19 15:31 Michał Michalak
Koronawirus. Gdzie oddać osocze w Płocku? Kto może być dawcą?
Autor: DarkoStojanovic/cc0/Pixabay.com Koronawirus. Gdzie oddać osocze w Płocku? Kto może być dawcą?

Gdzie oddać osocze w Płocku? Kto może być dawcą? Swoje osocze mogą oddać osoby w wieku 18- 65 lat, które przechorowały koronawirusa bądź przeszły bezobjawowe zakażenie (potwierdzone testami bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej: 28 dni od zakończenia objawówlub 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób bezobjawowych.

Gdzie oddać osocze w Płocku?

Niestety na miejscu można tylko (i aż) oddać krew, z której zostanie wyodrębnione osocze. Wszystkie saturatory z Płocka trafiły do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Dla dawców nie stanowi to żadnej różnicy, ale dla pacjentów już tak. Przy okazji jednej wizyty pobiera się 600 ml osocza, które może pomóc trzem osobom. Jeśli ktoś oddaje krew, traci jej 450 ml, a to wystarcza tylko dla jednego pacjenta.

Punkt pobrania krwi w Płocku znajduje się w oddziale terenowym warszawskiego RCKiK, czyli w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ul. Medycznej 19. Można ją oddać w środę w budynku placówki i w piątek w karetce pogotowia od godz. 7 do ok. godz 10. Żeby to zrobić, najlepiej jest wcześniej zadzwonić, by upewnić się, że nie ma żadnych przeciwskazań do zostania dawcą. Czynne są następujące numery telefonów: 24 364 64 23 i 24 364 62 51, pod które można dzwonić w każdą środę i czwartek w godz. 10-13.

PKN ORLEN przygotował już 108 łóżek dla pacjentów w szpitalu tymczasowym w Płocku

Płock. Tak wygląda szpital polowy! Prezes PKN Orlen oprowadzał dziennikarzy [ZDJĘCIA]