Płock. WIDEO z narodzin pisklęcia Werwy i Rafika! Sokoły z Orlenu wygrały z największym wrogiem

2021-04-22 22:18 Michał Michalak
Płock. WIDEO z narodzin pisklęcia Werwy i Rafika! Rodzina sokołów z Orlenu coraz większa
Autor: PKN Orlen Werwa i Rafik to sokoły wędrowne, które już od kilku lat zamieszkują na jednym z kominów Orlenu w Płocku. Samica złożyła w marcu cztery jajka, z których wykluły się już dwa pisklęcia

Werwa i Rafik to sokoły wędrowne, które już od kilku lat zamieszkują na jednym z kominów Orlenu w Płocku. Samica złożyła w marcu cztery jajka, z których wykluły się już dwa pisklęcia. Dzięki temu, że w gnieździe, z którego korzystają ptaki, zamontowana jest kamera, można było podglądać, jak na świat przychodzi drugie z tegorocznych piskląt pary sokołów wędrownych z Płocka.

Płock. WIDEO z narodzin pisklęcia Werwy i Rafika! Rodzina sokołów z Orlenu coraz większa

Rodzina sokołów wędrownych na kominie Orlenu w Płocku jest coraz większa. Po tym jak w marcu samica o wdzięcznym imieniu Werwa złożyła w gnieździe cztery jajka, w miniony wtorek wykluło się już pierwsze pisklę jej i Rafika, a tego samego dnia na świat przyszło również drugie. W tym roku ptakom powinno być łatwiej w wykarmieniu młodych, bo nie będzie ich niepokoić samica raroga. W poprzednich latach oba gatunki walczyły o jak najlepsze miejsce do założenia gniazda, co nierzadko kończyło się porażką sokołów. Na szczęście na kominach Orlenu w Płocku jest jest jeszcze jedna budka lęgowa, więc nigdy nie było niebezpieczeństwa, że ptaki będą musiały sobie szukać domu gdzie indziej. Co więcej, cały czas, dzięki kamerze zamontowanej w gnieździe, czuwa nad nimi Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.

- Jeśli sokoły mają dobre stanowisko lęgowe, to trzymają się go całe życie, choć zdarza się, że jedna para ptaków może przepędzić drugą. Werwa i Rafik z Płocka też muszą od czasu do czasu toczyć zmagania z innymi sokołami wędrownymi, ale nie muszą już przynajmniej walczyć z rarogiem, bo nękająca ich samica z kominu Orlenu po prostu zmarła ze starości - mówi Sławomir Sielicki ze Stowarzyszenia "Sokół".

Czytaj też: Płock. FATALNY WYPADEK na terenie PKN Orlen! "Jesteśmy w kontakcie z rodzinami poszkodowanych"

Sokoły wędrowne żyjące na na kominie Orlenu w Płocku czeka teraz dużo pracy, by wykarmić dwójkę, a wkrótce pewnie czwórkę piskląt.

- W ich jadłospisie są przede wszystkim gołębie, a także inne ptaki, choć w płockim gnieździe widzieliśmy już także rybitwę czy nietoperza. Samiec sokoła jest mniejszy od samicy, dlatego poluje na mniejsze gatunki, natomiast jego partnerka specjalizuje się w łowach na gołębie i podobnej wielkości ofiary - dodaje Sielicki.

Czytaj też: Płock. Wykorzystał niepełnosprawnego, a później poszedł do sanktuarium! "Nie wykazał żadnej skruchy"

Czytaj też: Płock. 72-latek stracił OGROMNĄ KWOTĘ! Potrącenie dziewczynki, areszt dla syna i prokurator

Czytaj też: Płock. 62-latka w rękach policji! Klientów sklepu odzieżowego zabierała do... schowka za lustrem

Płock. Szczęśliwe kolektury Lotto! Jedna z nich zrobiła z ludzi milionerów [ZDJĘCIA]

Półżywy pies odebrany właścicielom
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE