Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie w Poznaniu. Rusza rejestracja

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie w Poznaniu. Rusza rejestracja

Kto może się zaszczepić?

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie w Poznaniu. Rusza rejestracja

2022-09-06 12:45

Za chwilę rozpocznie się sezon grypowy. W związku z tym wiele osób będzie chciało się zaszczepić. W Poznaniu ruszyła właśnie rejestracja na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. - W tym roku planowane jest zaszczepienie około 3 tys. osób - tłumaczą urzędnicy. Nie każdy będzie mógł to zrobić. Dlaczego?

Szczepienia przeciwko grypie w Poznaniu

We wtorek (6 września 2022) ruszyła rejestracja na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Choć Ministerstwo Zdrowia przestało je finansować dla wszystkich, w Poznaniu nadal mogą z nich za darmo skorzystać osoby w wieku 60-75 lat. - To propozycja dla osób od 60 roku życia (wg rocznika urodzenia - 1962 rok), do dnia ukończenia 75 lat. Jest jednak warunek: powinni oni rozliczać swoje podatki w Poznaniu - informują miejscy urzędnicy.

Co z osobami, które ukończyły 75 rok życia? One z kolei mogą skorzystać ze szczepień finansowanych z budżetu państwa.

Express Biedrzyckiej - dr Tomasz Karauda: Decyzja rządu ws. szczepionek jest ryzykowna

Rejestracja na szczepienia przeciwko grypie w Poznaniu

Osoby, które chcą bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie w ramach miejskiego programu, mogą się zarejestrować wyłącznie telefonicznie za pośrednictwem Biura Poznań Kontakt, tel. 61 646 33 44, w godzinach od 7:30 do 20:00.

Rejestracja rozpoczęła się we wtorek (6 września). Natomiast szczepienia realizowane będą od 12 września. - Podczas zapisywania się można będzie podać numer telefonu komórkowego. Konsultant Biura Poznań Kontakt wyśle na niego SMS z potwierdzeniem terminu - tłumaczą urzędnicy.

Zaszczepić się będzie można w pięciu przychodniach na terenie Poznania. Podczas rejestracji można wybrać dowolną z nich (nie obowiązuje rejonizacja):

  • Przychodnia "EDICTUM", ul. Mickiewicza 31 (Jeżyce),
  • Przychodnia Lekarza Rodzinnego "VITAMED" s.c. ul. Galla 2D (Jeżyce),
  • NZOZ INTERMED Poradnia Medycyny Rodzinnej, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 149 (Wilda),
  • NZOZ SALVITA Sp. z o.o., os. Lecha 120 (Nowe Miasto),
  • Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska, ul. Szylinga 1 (Grunwald).

Szczepienia w danej przychodni będą odbywały się w kolejności zgłoszeń na infolinię Biura Poznań Kontakt i do wyczerpania limitu szczepionek przewidzianego na 2022 rok. - W tym roku planowane jest zaszczepienie około 3 tys. osób - tłumaczą urzędnicy.

Podawana będzie szczepionka Vaxigrip Tetra, która jest produktem skutecznym i bezpiecznym, wskazanym do stosowania szczególnie dla osób z grupy ryzyka.

Grypa - co to za choroba?

Grypa to ostra wirusowa choroba zakaźna, charakteryzująca się zakażeniem górnych dróg oddechowych. Bardzo łatwo przenosi się z osoby chorej na innych - np. podczas kichania czy kaszlu. Choroba pojawia się nagle. Jej najczęstsze objawy to wysoka gorączka, dreszcze, bóle głowy i mięśni, którym towarzyszy uczucie osłabienia i rozbicia oraz złego ogólnego samopoczucia. Zdarza się również suchy kaszel, rzadko może pojawić się ból gardła i katar.

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia są powikłania pogrypowe. Najczęstsze z nich to: zapalenia ucha środkowego oraz angina wywołana paciorkowcami. Grypa może prowadzić również do hospitalizacji i do ciężkich powikłań, z których najczęstszym jest zapalenie płuc. Do rzadszych należą zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych.

Sonda
Szczepisz się przeciwko grypie?
Nasi Partnerzy polecają