Do Warty wpuszczono milion nowych ryb

i

Autor: materiały prasowe Do Warty wpuszczono milion nowych ryb

Do Warty wpuszczono milion nowych ryb [ZDJĘCIA]

2016-11-23 20:19

Przed rokiem substancja używana do produkcji środków owadobójczych zatruła Wartę, powodując śmierć 20 ton ryb. W środę rozpoczęto odtwarzanie fauny rzeki, wpuszczając do rzeki milion nowych ryb.

Przypomnijmy, że przed rokiem na kilkudziesięciu kilometrach Warty zauważono tony śniętych ryb. Jak ustaliły badania Wielkopolskiego Inspektora Ochrony Środowiska, wodę skaziła transflutryna – substancja będąca jednym ze składników środków owodobójczych. Oficjalnie jednak nie podano nazwy firmy, która mogła doprowadzić do zatrucia rzeki, chociaż bezpośrednio nad Wartą znajduje się zakład produkujący środki do zwalczania owadów.

Chociaż od zatrucia rzeki minął ponad rok, na razie nikt nie został za to ukarany. Prokuratura cały czas prowadzi śledztwo w te sprawie.

Tymczasem Fundacja „Ratuj Ryby” wraz z partnerami akcji w środę, 23 listopada rozpoczęła ponowne zarybianie Warty. W podpoznańskim Biedrusku, a także na plażach na Wildzie oraz na Ratajach wpuszczono do wody w sumie około miliona ryb takich gatunków jak certa, świnka, boleń, kleń, jaź, brzana, miętus, szczupak.

W akcji wrzucania ryb do rzeki wzięli udział także uczniowie wielkopolskich szkół.

– Dzieci z niecierpliwością czekały na to wydarzenie i sumiennie przygotowywały się do niego w ramach lekcji przyrody, języka polskiego oraz muzyki – mówiła Joanna Komisarek, nauczycielka przyrody ze Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Czapurach. – Tego typu akcje są ważne, gdyż pomagają najmłodszym pogłębić swoją świadomość ekologiczną oraz pokazać, że rzeka nie jest jednostką niezależną od działań człowieka, ale częścią naszego życia – dodała.

– Ogromny wpływ na wygląd Warty i innych środowisk wodnych mają nie tylko obecne, ale również przyszłe pokolenia, stąd właśnie decyzja o zaproszeniu do udziału w akcji dzieci z wielkopolskich szkół podstawowych – wyjaśnia Sebastian Staśkiewicz z Fundacji „Ratuj Ryby”. – Warto, by działania wokół rzeki miały jak najszerszy zakres i odbywały się jak najczęściej, a ich celem była nie tylko odbudowa pogłowia ryb, ale również szeroko pojęta edukacja, do której zachęcam kolejne szkoły oraz wspólna opieka nad środowiskiem wodnym. Gorąco zapraszam więc do przyłączenia się do naszych kolejnych działań związanych m.in. edukacją, budową gniazd tarłowych, ochroną starorzeczy oraz pomocą w naturalnym rozmnażaniu ryb. Razem możemy zdziałać wiele dla całego środowiska wodnego – dodał.

Aby zobaczyć zdjęcia z akcji, przejdź do poniższej galerii:

Pierwsza akcja zarybiania Warty odbyła się dzięki dofinansowaniu, jakie Fundacja "Ratuj Ryby" otrzymała z WFOŚiGW w Poznaniu w ramach projektu, pt.: „Rewitalizacja rzeki Warty poprzez zarybianie gatunkami cennymi, budowę gniazd tarłowych oraz proces monitoringu środowiska w związku z masowym śnięciem ryb.” oraz wsparciu Miasta Poznań, Starostwa Powiatowego, Polskiego Związku Wędkarskiego, Komendy Straży Pożarnej, Volkswagen Poznań, Bridgestone Poznań, rad osiedlowych, Stowarzyszenia Wilda, sklepu ARD ROD, Gozdawa Grupy Partner, Praktyk, Dragon, Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Sea-Adventure pod Patronatem Naukowym Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie.

Wszystkie szczegóły na temat długofalowych działań wokół Warty można znaleźć na stronie Fundacji Ratuj Ryby www.ratujryby.pl.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki