Stary Rynek w Poznaniu

i

Autor: Wikipedia Stary Rynek w Poznaniu

Doskonałe wiadomości dla Poznania! Miasto rozwija się najszybciej w Polsce

2020-02-23 14:35

Firma doradcza PwC opublikowała raport na temat rozwoju polskich metropolii. Jasno z niego wynika, że Poznań nie ma czego się wstydzić. Stolica Wielkopolski plasuje się w czołówce i z każdym rokiem rozwija się coraz szybciej.

To już czwarta edycja publikacji, która pokazała szanse i wyzwania jakie stoją przed polskimi dużymi miastami. Firma doradcza PwC przeanalizowała siedem obszarów - tzw. Kapitałów rozwojowych: Ludzki i społeczny, Jakości życia, Atrakcyjności inwestycyjnej, Źródeł finansowania, Kultury i wizerunku, Techniczny i infrastrukturalny oraz Instytucjonalno-demokratyczny.

Poznań i cały obszar metropolitalny znalazł się na podium. Ustąpił jedynie metropolii warszawskiej. Raport podkreśla, że od 2015 roku Poznań wraca na szybką ścieżkę rozwoju i z każdym rokiem umacnia swoją pozycję. - W ciągu ostatnich kilku lat rozwój Poznania wyraźnie przyspieszył - mówi prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC, współautor raportu. - Miasto rozwija się szybciej niż inne metropolie w pięciu z siedmiu badanych obszarów. Metropolia zanotowała wyniki na poziomie średnim lub wyższym we wszystkich kapitałach, a wzajemne sprzężenie pozytywnych tendencji daje nadzieję na dalszy dynamiczny rozwój. Warto też zaznaczyć, że Poznań znajduje się w pierwszej trójce miast pod względem wielkości PKB na mieszkańca - dodaje.

Eksperci podkreślili, że Poznań ma bardzo wysoką atrakcyjność inwestycyjną. - Świetne noty w tym zakresie Poznań zawdzięcza m.in. korzystnemu położeniu i dostępowi do infrastruktury, a także rozwiniętemu kapitałowi ludzkiemu i tradycji przedsiębiorczości - powiedziała Agata Garczyk-Wysocka, partner w PwC zarządzająca poznańskim biurem firmy.

Ponadto ważne w raporcie były tereny zielone, a tych w Poznaniu nie brakuje. Na jednego mieszkańca przypada prawie 61 metrów kwadratowych terenów zieleni, czyli 60% więcej niż średnia we wszystkich 12 badanych metropoliach.

Z danych zebranych w raporcie PwC wynika, że Poznań może pochwalić się najwyższymi nakładami na bezpieczeństwo publiczne (w przeliczeniu na mieszkańca), a cały kapitał instytucjonalno-demokratyczny zasługuje na pochwałę.

W rankingu znalazło się 12 polskich miast (Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Poznań, Bydgoszcz, Szczecin, Lublin, Białystok, Rzeszów i Łódź), w których mieszka 6,7 mln osób, czyli 18% całej ludności kraju, wytwarzając 32% całkowitego PKB. Z kolei w obszarach metropolitalnych ukształtowanych wokół tych miast mieszka aż 16,1 mln osób, czyli 42% całej ludności, wytwarzając aż 55% całkowitego PKB Polski. Dodatkowo, jak podkreślają autorzy opracowania, w analizowanych obszarach metropolitalnych zlokalizowane jest 76% wszystkich polskich firm informatycznych i zdecydowana większość firm z obszaru innowacji i nowych technologii.

Policjanci pomogli w kręceniu spotu

Nie chcesz wychodzić z domu? Zrób zakupy przez internet! Dodatkowo możesz zaoszczędzić, sprawdzając stronę Lidl kod rabatowy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki