Duże zmiany w komunikacji miejskiej w Poznaniu. Wielu pasażerów mocno się zdziwi!

2021-02-27 14:30 bm
Tramwaj MPK Poznań/zdj. ilustracyjne
Autor: Iga Nawojczyk

Już od poniedziałku (1 marca) mieszkańców Poznania czekają duże zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Pojawią się nowe linie oraz zmieniona zostanie numeracja. Wiele osób może się zdziwić więc warto zapoznać z tym komunikatem.

Już jakiś czas temu ZTM Poznań sygnalizował, że w najbliższym czasie dojdzie do bardzo dużych zmian w komunikacji miejskiej. Wejda one w życie w nocy z 1 na 2 marca. Pojawią się nowe linie oraz zmieniona zostanie numeracja więc wielu mieszkańców może być zaskoczonych.

- Celem zmian, które zostaną wprowadzone od nocy z 1 na 2 marca jest podniesienie standardu komunikacji nocnej. Chcemy, żeby była ona bardziej dostępna dla większej liczby pasażerów, wygodniejsza i obejmowała więcej niż obecnie rejonów miasta – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

Duże zmiany w komunikacji miejskiej w Poznaniu. Wielu pasażerów mocno się zdziwi!
Autor: ZTM Poznań Duże zmiany w komunikacji miejskiej w Poznaniu. Wielu pasażerów mocno się zdziwi!

W praktyce większość obecnych nocnych linii autobusowych zostanie przekształcona w tzw. przelotowe. Dziś głównym miejscem styku nocnych autobusów jest rondo Kaponiera, gdzie znajduje się ich przystanek początkowy/końcowy.

- Od 1 marca autobusy linii nocnych także będą zatrzymywały się na Kaponierze, która stanowić będzie jeden z najważniejszych węzłów i miejsc na przesiadkę, ale będzie to przystanek przelotowy na trasie do innego rejonu Poznania, a nie końcowy. To pozwoli zwiększyć możliwość bezpośrednich połączeń – powiedział Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Ponadto dużo większą rangę w systemie nocnej komunikacji zyskają także takie węzły komunikacyjne jak: Małe Garbary, Rondo Starołęka, Rondo Rataje i Rondo Śródka, gdzie będzie się krzyżować wiele linii dając możliwość potencjalnej przesiadki.

- Swoje opinie na temat zmian, prawie wszystkie pozytywne, nadesłane zostały przez większość zainteresowanych rad osiedli. Uwagi na temat zaprezentowanego pod koniec października projektu reorganizacji linii nocnych otrzymaliśmy także od pasażerów. Wszystkie głosy zostały dokładne przeanalizowanie oraz, w miarę możliwości technicznych, uwzględnione w projekcie - wyjaśnił Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora ZTM ds. Publicznego Transportu Zbiorowego.

Zmiany zostały także zaprezentowane Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej Rady Miasta Poznania i spotkały z pozytywnym odbiorem.

Zarządzający tłumaczą, że dzięki zmianom wygodniejsze będą przesiadki. Autobusy większości linii nocnych w rejonie węzła Rondo Kaponiera wjeżdżać będą na wspólne przystanki tramwajowo-autobusowe. Ponadto autobusy na liniach nr 211, 220 i 221 kursujące z Garbar zsynchronizowane zostaną pod kątem przesiadek m.in. z nocną linią tramwajową nr 201.

Zmiana tras obejmie tylko niektóre linie – wszystko w celu obsłużenia komunikacją nocną większej części Poznania, niż obecnie. Pasażerowie zyskają większe możliwości korzystania transportu oraz więcej bezpośrednich połączeń.

Zmiana numeracji

Przy okazji wprowadzona zostanie zmiana numeracji linii nocnych. Nowe numery linii w miarę możliwości będą nawiązywać do obecnych, np. linia nr 218 będzie kursować zamiast linii nr 234 i 238. Ponadto grupy linii, np. para 212 i 222, na których autobusy w dużej mierze jeżdżą tą samą trasą, dają możliwość odróżnienia wariantów linii z tego samego rejonu miasta, obrazując jednocześnie zasadniczy przebieg. Zależy nam, na jak najbardziej przystępnej i przyjaznej komunikacji.

Numeracja linii od 201 do 231 będzie dotyczyć nocnych linii miejskich, natomiast numeracja rozpoczynająca się od 250 dotyczyć będzie linii podmiejskich.

Dokładne mapy i trasy kursowania autobusów miejskich znajdziecie na stronie ZTM Poznań. Warto zapoznać się z tym komunikatem, aby nie być zaskoczonym.

Odnowiony Panzerkampfwagen III w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE