Pingwiny są prawdziwymi rekordzistami! O tym mało kto wie. Tego możemy im pozazdrościć

i

Autor: Paweł Jaskółka/ Super Express, pixabay.com Pingwiny są prawdziwymi rekordzistami! O tym mało kto wie. "Tego możemy im pozazdrościć"

Pingwiny są prawdziwymi rekordzistami! O tym mało kto wie. "Tego możemy im pozazdrościć"

2022-04-25 11:55

Dziś Światowy Dzień Pingwina! Te niesamowite ptaki nie latają, za to świetnie nurkują i pływają. Spędzają w wodzie aż trzy czwarte swojego życia. O ich niesamowitym obliczu opowiada Czytelnikom "Super Expressu: prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Światowy Dzień Pingwina to święto ustanowione na cześć pingwinów powracających z oceanu do swoich terenów lęgowych. – Wszystkie gatunki są czarno-białe, czasami z kolorowymi – żółtymi, pomarańczowymi i czerwonymi dodatkami, zawsze bardzo eleganckie, choć na lądzie poruszające się nieco nieporadnie. Warto wiedzieć, że nie wszystkie pingwiny lubią zimno, bo przecież znamy gatunek z południowej Afryki, a nawet tropikalnych wysp Galapagos – mówi prof. Tryjanowski i podkreśla, że bez dwóch zdań najwspanialszą cechą pingwinów jest zdolność długiego pływania i sposób wyskakiwania z wody.

Zobacz: Poznań. ZOO ma nową mieszkankę. Jej kolce imponują [WIDEO]

- Tak, zdolności pływackie to rzecz, której możemy pingwinom pozazdrościć – mówi Marta Nowak, studentka zootechniki UP w Poznaniu, trenująca pływanie i przypatrująca się zdolnościom pingwinów. Chyba sporo moglibyśmy się od tych ptaków nauczyć i rzeczywiście trenerzy pływania podpatrują niektóre rozwiązania natury. W przypadku pingwinów to zresztą nie tylko sama zdolność szybkiego pływania, ale i rekordy w nurkowaniu – do 22 minut pod wodą i bez aparatu tlenowego, to wynik, który naprawdę robi wrażenie. - Zresztą, jeśli popatrzymy na rekordy w pływaniu wg FINA - Światowej Federacji Pływackiej, to tylko na krótkich dystansach, nawet najlepsi pływacy mogą porównywać się z pingwinami – zauważa Marta Nowak.

– Zdecydowanie ludzkie zdolności bledną na dłuższych dystansach i w zimnej wodzie. Pingwiny pod wodą płyną cztery razy szybciej od pływackich rekordzistów. - Życie pingwinów kształtowały miliony (tak, bo najstarsze kopalne pingwiny pochodzą sprzed 60 milionów lat!) lat ewolucji, a nic tak dobrze nie rozwiązuje problemów jak ciągła konfrontacja z przeciwnościami losu. Pingwiny muszą przecież rosnąć i rozmnażać się, a do tego potrzebny jest pokarm, który muszą złowić w wodzie – dodają Nowak i Tryjanowski.

Nie przegap: Komary w całej Polsce: Skąd one się biorą? Kogo atakują najchętniej?

Pingwiny mają bardzo dużo tłuszczu, a tłuszcz jak wiadomo unosi się na wodzie. Dodatkowo zapewnia ciepło. Wyporność to tylko jedna strona medalu, bo do nurkowania potrzeba obciążenia i pingwiny je posiadają - to relatywnie grube i ciężkie kości, umożliwiające nurkowanie nawet na kilkaset metrów. Ich ciało jest opływowe, co zmniejsza opór wody, ponadto posiadają krótkie i silne kończyny działające niczym wspaniałe wiosła.

Zoolog dodaje, że pingwiny mają jeszcze jedną zaletę. Na lądzie są niepłochliwe, pozwalają się oglądać i podziwiać. Wyglądają jakby naprawdę lubiły ludzi.

Sonda
Lubisz pingwiny?
Pingwiny wróciły do łódzkiego zoo
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE