Pingwiny są prawdziwymi rekordzistami! O tym mało kto wie. Tego możemy im pozazdrościć

i

Autor: Paweł Jaskółka/ Super Express, pixabay.com Pingwiny są prawdziwymi rekordzistami! O tym mało kto wie. "Tego możemy im pozazdrościć"

Pingwiny są prawdziwymi rekordzistami! O tym mało kto wie. "Tego możemy im pozazdrościć"

2022-04-25 11:55

Dziś Światowy Dzień Pingwina! Te niesamowite ptaki nie latają, za to świetnie nurkują i pływają. Spędzają w wodzie aż trzy czwarte swojego życia. O ich niesamowitym obliczu opowiada Czytelnikom "Super Expressu: prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Światowy Dzień Pingwina to święto ustanowione na cześć pingwinów powracających z oceanu do swoich terenów lęgowych. – Wszystkie gatunki są czarno-białe, czasami z kolorowymi – żółtymi, pomarańczowymi i czerwonymi dodatkami, zawsze bardzo eleganckie, choć na lądzie poruszające się nieco nieporadnie. Warto wiedzieć, że nie wszystkie pingwiny lubią zimno, bo przecież znamy gatunek z południowej Afryki, a nawet tropikalnych wysp Galapagos – mówi prof. Tryjanowski i podkreśla, że bez dwóch zdań najwspanialszą cechą pingwinów jest zdolność długiego pływania i sposób wyskakiwania z wody.

Zobacz: Poznań. ZOO ma nową mieszkankę. Jej kolce imponują [WIDEO]

- Tak, zdolności pływackie to rzecz, której możemy pingwinom pozazdrościć – mówi Marta Nowak, studentka zootechniki UP w Poznaniu, trenująca pływanie i przypatrująca się zdolnościom pingwinów. Chyba sporo moglibyśmy się od tych ptaków nauczyć i rzeczywiście trenerzy pływania podpatrują niektóre rozwiązania natury. W przypadku pingwinów to zresztą nie tylko sama zdolność szybkiego pływania, ale i rekordy w nurkowaniu – do 22 minut pod wodą i bez aparatu tlenowego, to wynik, który naprawdę robi wrażenie. - Zresztą, jeśli popatrzymy na rekordy w pływaniu wg FINA - Światowej Federacji Pływackiej, to tylko na krótkich dystansach, nawet najlepsi pływacy mogą porównywać się z pingwinami – zauważa Marta Nowak.

– Zdecydowanie ludzkie zdolności bledną na dłuższych dystansach i w zimnej wodzie. Pingwiny pod wodą płyną cztery razy szybciej od pływackich rekordzistów. - Życie pingwinów kształtowały miliony (tak, bo najstarsze kopalne pingwiny pochodzą sprzed 60 milionów lat!) lat ewolucji, a nic tak dobrze nie rozwiązuje problemów jak ciągła konfrontacja z przeciwnościami losu. Pingwiny muszą przecież rosnąć i rozmnażać się, a do tego potrzebny jest pokarm, który muszą złowić w wodzie – dodają Nowak i Tryjanowski.

Nie przegap: Komary w całej Polsce: Skąd one się biorą? Kogo atakują najchętniej?

Pingwiny mają bardzo dużo tłuszczu, a tłuszcz jak wiadomo unosi się na wodzie. Dodatkowo zapewnia ciepło. Wyporność to tylko jedna strona medalu, bo do nurkowania potrzeba obciążenia i pingwiny je posiadają - to relatywnie grube i ciężkie kości, umożliwiające nurkowanie nawet na kilkaset metrów. Ich ciało jest opływowe, co zmniejsza opór wody, ponadto posiadają krótkie i silne kończyny działające niczym wspaniałe wiosła.

Zoolog dodaje, że pingwiny mają jeszcze jedną zaletę. Na lądzie są niepłochliwe, pozwalają się oglądać i podziwiać. Wyglądają jakby naprawdę lubiły ludzi.

Sonda
Lubisz pingwiny?
Pingwiny wróciły do łódzkiego zoo

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki