Poznań: Brak tlenu w szpitalu na MTP. Zmarło SZEŚĆ osób! Prokuratura zleciła sekcje zwłok

2021-04-12 13:29
Szpital tymczasowy na MTP
Autor: UMP

Trwa prokuratorskie śledztwo w sprawie braku tlenu w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich. W dniu, w którym doszło do tej sytuacji zmarło sześć osób. Czy ich śmierć ma związek z problemami tlenowymi?

We wtorek (30 marca) w tymczasowym szpitalu na Międzynarodowych Targach Poznańskich zabrakło tlenu dla pacjentów. Potrzebna była ewakuacja 12 chorych. Przewieziono ich do Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego przy ul. Szwajcarskiej. Na zwołanej tego samego dnia konferencji prasowej poinformowano, że tlen do szpitala tymczasowego został zamówiony zbyt późno.

Wojewoda wielkopolski skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa narażenia życia i zdrowia pacjentów. W związku z incydentem w placówce dyscyplinarnie zwolnieni zostali wicedyrektor ds. technicznych i pracownik odpowiedzialny za zamawianie tlenu.

Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prok. Anna Marszałek przekazała w poniedziałek PAP, że w sprawie incydentu 31 marca wszczęto postępowanie prowadzone pod kątem narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życiu lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz nieumyślnego spowodowania śmierci.

- Przeprowadzono jak dotąd sekcje zwłok sześciu osób. Wyników jeszcze nie ma. Planowana jest jeszcze jedna sekcja zwłok- – powiedziała Marszałek.

Jak zaznaczyła, postępowanie jest na wstępnym etapie. Prokuratura analizuje zebrany do tej pory materiał dowodowy i na tej podstawie będzie podejmować decyzje ws. ewentualnego zlecenia dalszych czynności, np. powołania biegłych. Dochodzenie w tej sprawie, pod nadzorem prokuratury regionalnej, prowadzi obecnie Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu.

Zobacz: Poznań: Punkt szczepień masowych na stadionie miejskim! Znamy szczegóły

Szpital tymczasowy na MTP uruchomiono na początku lutego. Obecnie dysponuje ponad 300 miejscami dla pacjentów z COVID-19. Według założeń w razie potrzeb placówka tymczasowa na MTP może zostać rozbudowana na tyle, aby przyjąć ponad 500 chorych.

Zarówno za nieumyślne spowodowanie śmierci jak i za narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu przez osoby, na których ciąży obowiązek opieki nad poszkodowanym grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Masowe szczepienia seniorów na MTP!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE