7. Jezioro maltańskie

i

Autor: Koefbac / CC BY-SA Poznaniacy uwielbiają to miejsce. Można tam spędzić czas zarówno aktywnie jak i spokojnie

Poznań. W tym jeziorze obowiązuje zakaz kąpieli!

2022-06-27 17:03

Lato w Poznaniu w pełni. Najlepszy sposób na ochłodzenie to kąpiel w jednym z kilku jezior. Niestety jedno z nich jest ciągle zamknięte. To złe wiadomości dla wszystkich, którzy lubią wypoczywać właśnie w tym miejscu.

Kilka dni temu informowaliśmy na naszych łamach, że sanepid wprowadził tymczasowy zakaz kąpieli w Jeziorze Maltańskim w Poznaniu. Rzeczniczka poznańskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej Cyryla Staszewska poinformowała, że w kąpielisku zakwitły sinice.

W poniedziałek (27 czerwca) komunikat kąpieliskowy wydał Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny. - Kąpielisko Malta z wodą niezdatną do kąpieli - czytamy.

Tak więc w Jeziorze Maltańskim ciągle nie można się kąpać i nie wiadomo, jak długo potrwa taki stan rzeczy. W Poznaniu są jednak jeszcze inne jeziora, które są czynne. CZYTAJ WIĘCEJ: Kąpieliska w Poznaniu. W tych miejscach się ochłodzisz i odpoczniesz

Co to są sinice?

Sinice, czyli cyjanobakterie, zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Znajdują się we wszystkich zbiornikach wodnych, a problemem stają się, gdy wzrasta ich ilość. Zakwit sinicowy wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody.

Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich produkują toksyny. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się objawy takie jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której był toksyczny zakwit sinic.

Sonda
Czy lubisz się kąpać w jeziorze?
Małe dziecko utopiło się w jeziorze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE