Poznański Czerwiec na historycznych zdjęciach. Tak to wyglądało

i

Autor: Unknown authorUnknown author, Public domain, via Wikimedia Commons Poznański Czerwiec na historycznych zdjęciach. Tak to wyglądało

Poznański Czerwiec 56' na historycznych zdjęciach. Tak to wyglądało

2022-06-28 9:00

Poznański Czerwiec. We wtorek (28 czerwca 2022) obchodzimy 66. rocznicę wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 roku. To właśnie wtedy odbył się pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne, podczas których zginęło wiele osób. Dotarliśmy do historycznych zdjęć z tamtych wydarzeń, które prezentujemy w poniższym artykule.

Poznański Czerwiec '56 to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii stolicy Wielkopolski. To właśnie wtedy na terenie dzisiejszych zakładów im. Hipolita Cegielskiego rozpoczął się pierwszy w PRL strajk generalny. Przerodziło się to w wielki protest mieszkańców Wielkopolski przeciw ówczesnej władzy. Źródła historyczne mówią, że do stłumienia powstania użyto 10 tys. żołnierzy i 400 czołgów. W 2006 roku dr Łukasz Jastrząb ogłosił zweryfikowaną listę 57 zabitych i zmarłych w wyniku odniesionych ran.

Jak wyglądał Poznański Czerwiec '56? Dotarliśmy do kilku zdjęć z tamtych dramatycznych wydarzeń. Znajdziecie je w poniższej galerii.

Strajk pracowników MZK w Bydgoszczy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE