Poznań: Obrzuciła kościół jajkami i mówiła o wojnie. Wysokość kary zaskakuje

2021-09-21 11:25
Wyrok za rzucanie jajkami w kościół
Autor: Paweł Jaskółka/SUPER EXPRESS Wyrok za rzucanie jajkami w kościół

Zofia Nierodzińska z Poznania została ukarana przez Sąd Rejonowy w Poznaniu za to, że w drzwi kościoła garnizonowego rzuciła… trzema jajkami. Chociaż Sąd warunkowo umorzył postępowanie karne na okres roku próby, to nakazał też zapłacić dwa tysiące złotych świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Ta historia wydarzyła się po tym, gdy Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok dotyczący prawa antyaborcyjnego. Gdy Zofia Nierodzińska wracała ze sklepu, rzuciła trzema jajkami w drzwi Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Szamarzewskiego. - To był wyraz mojego gniewu i buntu obywatelskiego - mówi Nierodzińska i dodaje, że nie robiła tego po kryjomu, ale w biały dzień, a wszystko nagrała i  umieściła w mediach społecznościowych. Wideo podpisała: „Chyba nie było to najrozsądniejsze, ale jesteśmy na wojnie, prawda?”. Tak to uraziło między innymi proboszcza parafii kościelnej, że poszedł z tym na policję. Kobieta została oskarżona o obrazę uczuć religijnych. Gdy ruszył proces Nierodzińska tłumaczyła się, że nie miała zamiaru nikogo ani obrazić, ani urazić, poza tym drzwi kościoła były zamknięte, a przy budynku nie było wiernych.

CZYTAJ: Rzucała jajkami w kościół! "Jesteśmy na wojnie, prawda?” [WIDEO]

Sądu to nie przekonało! - Wyrażenie w tym sporze swojego głosu poprzez popełnienie czynu przestępczego nie może w żaden sposób zasługiwać na aprobatę ze strony sądu – powiedziała sędzia, dodając, że sąd wziął pod uwagę m.in. fakt, że rzut jajkami miał być chęcią zamanifestowania poglądów Nierodzińskiej w czasie silnych wydarzeń społecznych, dlatego stopień winy i społecznej szkodliwości nie jest znaczny.

Wyrok nie jest prawomocny.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE