Orgia w popularnej grze dla dzieci. Socjolog ostrzega rodziców

2021-04-19 14:02 Ewa Ruszkiewicz
Orgia w popularnej grze dla dzieci. Socjolog ostrzega rodziców
Autor: Jakub Andrzejczak Orgia w popularnej grze dla dzieci. Socjolog ostrzega rodziców

Jak twierdzą producenci jest to gra edukacyjna. Ma uczyć programowania, logicznego myślenia, ma rozwijać wyobraźnię. I zapewne tak jest - oprócz jednego szczegółu. Jak ostrzega Jakub Andrzejczak, prof. WWSSE, socjolog wychowania, zajmujący się tematyką między innymi cyberprzemocy, w grze młodzi gracze mogą dołączyć do pokoi, w których ktoś zaaranżował wirtualne orgie seksualne. O jaką grę chodzi? Odpowiadamy w artykule.

Chociaż w internecie dużo jest informacji, że ta gra jest bezpieczna dla dzieci - w rzeczywistości - zdaniem osoby, która przeczesuje internet w poszukiwaniu zagrożeń - wcale tak nie jest. Chodzi o popularną grę ROBLOX. W założeniu Roblox to wirtualny plac zabaw. Producent gry stworzył platformę, dzięki której młodzi gracze mogą samodzielnie tworzyć swój wirtualny świat albo korzystać z tego, co wykreował ktoś inny. Wszystko to z prostych bloków, bo gra nie jest zaawansowana graficznie i dostępna dla kilkulatków.  Niektórzy porównują Robloxa do jeszcze popularniejszej gry Minecraft. 

Można tę grę określić publicznym miejscem cyfrowych spotkań, dzięki którym dzieci mogą brać udział w różnych zajęciach cyfrowych - od wizyt w parkach rozrywki, przez sprzedaż kwiatów, po budowę domu i adopcję wirtualnych zwierząt. Do tego momentu - sielanka - przedstawia sprawę prof. Andrzejczak. Problem zaczyna się, kiedy dowiemy się, że dzieci mogą również dołączać do „pokoi” innych gracz, również takich, które zostały stworzone w celu rozrywki w postaci dodaje, że jakby tego było mało, nie znajdują się one w głębokich czeluściach gry. - Dołączyć może do nich każdy, każdy też może stworzyć podobne przestrzenie - uważa Andrzejczak.

CZYTAJ: Niebieski wieloryb znów w Polsce! Jak ustrzec dziecko przed niebezpieczną grą?

Profesor nie ma wątpliwości, że powinna być to gra dla starszych dzieci.

 - Roblox powinien w mojej opinii posiadać co najmniej oznaczenie 13+, nie jak w tej chwili 8+. Tak niska granica wieku może sugerować rodzicom pełne bezpieczeństwo podczas korzystania z gry przez dzieci, bezpieczeństwo, którego jednak twórcy Roblox nie są w stanie w tej chwili zapewnić, mimo zapewnień, że robią wszystko co w ich mocy, by chronić najmłodszych przed nieodpowiednimi treściami - tłumaczy socjolog, który kategorycznie stwierdza, że jego zdaniem gra trudno uznać tę grę za bezpieczną dla najmłodszych dzieci.

Ponad 1500 zł zwrotu podatku DLA WSZYSTKICH! Ogromna ulga podatkowa na internet
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE