Strajk Kobiet w Poznaniu. Manifestanci odwiedzili dom posła PiS! "Abortować rząd"

2020-10-28 8:10 bm
Niedzielny protest na placu Wolności w Poznaniu
Autor: Beniamin Piłat - Radio ESKA Niedzielny protest na placu Wolności w Poznaniu

Strajk Kobiet trwa. Każdego dnia tysiące mieszkańców Poznania wychodzi na ulice, aby pokazać swoje niezadowolenie w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji. We wtorkowy wieczór tłum ludzi odwiedził posła PiS - Bartłomieja Wróblewskiego.

Od kilku dni trwa strajk kobiet. We wtorek (27 października) demonstranci zebrali się ponownie na placu Wolności, aby wyrazić swoje niezadowolenie. Uczestnicy apelowali m.in. o ustąpienie rządu Prawa i Sprawiedliwości i o poszanowanie praw kobiet. Nawiązując do stanowiska władz kościelnych wskazywali, że "aborcja równa się miłosierdzie. Dajcie spokój dzieciom, które nigdy nie znajdą domów" – wzywali uczestnicy zgromadzenia.

Ponadto uczestnicy udali się pod dom posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego, jednego z autorów wniosku rozpatrzonego w miniony czwartek przez Trybunał Konstytucyjny – jego adres ujawnił m.in. Strajk Kobiet na portalach społecznościowych. Przed domem posła protestujący wznosili okrzyki: "hańba", "abortować rząd".

Zamieszki pod kościołem

Do dramatycznych scen w okolicach kościoła Najświętszego Zbawiciela przy ulicy Fredry w Poznaniu doszło we wtorkowy wieczór. Radio Poznań poinformowało, że uczestnicy demonstracji przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego zaatakowali grupę katolików, którzy ochraniali kościół. Jedna osoba została ranna.

W środę nie idą do pracy

W środę (28 października) wiele kobiet - w ramach strajku - nie zamierza iść do pracy. Ma to być wyrażenie sprzeciwu wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

- W środę nie idziemy do roboty! Bierzemy urlop na żądanie. Bierzemy urlop bezpłatny. Bierzemy urlop na oddanie krwi. Zamykamy firmę, sklep, punkt handlowy. Albo po prostu - nie idziemy do roboty! Skoro Polska nie działa, zatrzymajmy ją! I zróbmy sobie nową - przekazali organizatorzy z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Strajk Kobiet w Poznaniu