Testy na koronawirusa. Są GIGANTYCZNE kolejki. Wiele osób zapomina o WAŻNEJ rzeczy!

2020-10-31 9:12 bm
Gigantyczne kolejki do testów na koronawirusa
Autor: NM

Testy na koronawirusa. Do punktów poboru wymazów tworzą się olbrzymie kolejki. Jest sposób, aby były one nieco krótsze. Wielu pacjentów zapomina o jednej ważnej rzeczy. O co chodzi? Przeczytasz na se.pl.

W Poznaniu i innych miastach w Wielkopolsce do punktów pobrań ustawiają się potężne kolejki. Byłyby one krótsze, gdyby wiele osób nie zapominało o jednej ważnej rzeczy. Mianowicie osoby z podejrzeniem COVID-19 nie rejestrują się do punktu poboru wymazu, co wydłuża procedurę w samym punkcie.

- W związku z tym osoby skierowane przez lekarza rodzinnego na wykonanie testu muszą przed udaniem się do punktu pobrań zarejestrować się telefonicznie - przypomina Tomasz Stube, kierownik oddziału Mediów i Komunikacji Społecznej w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Czytaj też: Gdzie zrobić badanie na koronawirusa na NFZ, za darmo? Jakie są kolejki?

Ważne jest, aby po konsultacji z lekarzem rodzinnym zadzwonić do punktu pobrań. Lekarz podaje pacjentowi kod, który należy przekazać podczas telefonicznej rejestracji.

Rejestr punktów prowadzi wielkopolski oddział wojewódzki NFZ w Poznaniu. Na stronie internetowej NFZ-u należy odszukać dokładny adres oraz kontakt telefoniczny, aby dowiedzieć się, gdzie można wykonać badania w kierunku zakażenia Sars-Cov-2. Takie miejsca funkcjonują w każdym wielkopolskim powiecie.

- Jeśli chcecie skrócić czas oczekiwania na pobranie wymazu w punkcie pobrań, koniecznie zadzwońcie wcześniej i zarejestrujcie wizytę – apeluje wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia, Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną oraz Wojskami Obrony Terytorialnej.

Obecnie w Wielkopolsce funkcjonuje 45 punktów pobrań wymazów w kierunku koronawirusa. W samym Poznaniu jest ich 12. Szczegóły znajdują się na stronie Wielkopolskiego NFZ.

Gigantyczna kolejka do testów na koronawirusa w Skawinie