Policja odzyskała część pieniędzy skradzionych seniorce

i

Autor: KPP Piła

Pieniądze wypłacali ponad 100 razy

Ukradli seniorce ponad pół miliona złotych! 18-latka podała się za pracownicę poczty

2022-09-16 9:46

Wielkopolska policja zatrzymała cztery osoby odpowiedzialne za kradzież oszczędności seniorce. Kobieta po namowach, jak myślała policjanta, oddała oszustom kartę płatniczą wraz z numerem PIN. Funkcjonariuszom udało się odzyskać część skradzionych pieniędzy, ale to tylko kropla z ponad 500 tysięcy złotych, jakie straciła seniorka.

O zatrzymaniach poinformował w czwartek st. sierż. Wojciech Zeszot z KPP w Pile. Jak podał, 16 sierpnia do seniorki z Piły zadzwonił telefon. Rozmowę prowadziła kobieta, która podawała się za pracownicę poczty. Kobieta chciała potwierdzić właściwy adres zamieszkania, ponieważ w systemie rzekomo widniały dwa.

- Seniorka, po usłyszeniu swojego adresu potwierdziła go, a rozmowa została zakończona. Niespełna godzinę później do seniorki ponownie zadzwonił telefon. Tym razem mężczyzna podał się za inspektora z Komendy Powiatowej Policji w Pile. Przyznał się seniorce, że słyszał jej wcześniejszą rozmowę z pracownicą poczty i dzwoni, by przestrzec ją przed przestępczym działaniem – podkreślił Zeszot.

Dodał, że mężczyzna tłumaczył kobiecie, że poprzednia rozmówczyni to oszustka i prowadzi wobec niej oraz jej przestępczej grupy "dużą sprawę".

- Historia była przedstawiona w tak wiarygodny sposób, że seniorka ostatecznie w nią uwierzyła. Mężczyzna prosił o możliwość wykorzystania karty płatniczej, aby mogła zadziałać jako przynęta i pomóc w zatrzymaniu przestępców. Po kilku rozmowach seniorka uległa namowie i wyrzuciła przez okno swoją kartę udostępniając także do niej PIN – wskazał Zeszot.

- Przestępcy wykonali łącznie 119 transakcji kartą przez kilkanaście dni. Z konta seniorki zniknęło ostatecznie 518 tysięcy złotych. Gdy rodzina zorientowała się, że kobieta padła ofiarą oszustwa natychmiast zgłosili sprawę do Komendy Powiatowej Policji w Pile – dodał.

Zeszot zaznaczył, że funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego wykonując czynności zabezpieczyli materiał dowodowy i dokonali ustaleń, które pozwoliły zatrzymać 4 podejrzane osoby na terenie Wrocławia.

- Są to trzej mężczyźni w wieku od 32 do 47 lat oraz 18-letnia kobieta. Policjanci podczas czynności zabezpieczyli gotówkę w kwocie blisko 115 tysięcy złotych oraz 8 tysięcy euro. Wszyscy sprawcy usłyszeli zarzut oszustwa dokonanego wspólnie i w porozumieniu. Z uwagi na znaczną wartość utraconego mienia przewidziana kara może wynieść nawet 10 lat pozbawienia wolności" – podkreślił.

Zeszot wskazał, że decyzją Sądu Rejonowego w Pile dwóch mężczyzn w wieku 32 i 47 lat zostało tymczasowo aresztowanych. Wobec ostatniego mężczyzny oraz 18-letniej kobiety prokurator zastosował dozór policyjny. Policja podkreśla, że sprawa jest rozwojowa.

Zgon 42-latka podczas interwencji policji w Radymnie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE