Wybory 2019: Kim jest Jadwiga Emilewicz, "jedynka" PiS w okręgu nr 39?

2019-09-10 9:36 BM
Jadwiga Katarzyna Emilewicz
Autor: Maciek82301 [CC BY-SA 4.0]

W okręgu nr 39 na pierwszym miejscu listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu RP znalazła się Jadwiga Katarzyna Emilewicz. Kim jest kandydatka PiS i co ją łączy z Poznaniem?

Jadwiga Katarzyna Emilewicz ma 45 lat i urodziła się w Krakowie. Według danych przekazanych przez PKW mieszka w Mogilanach (woj. małopolskie).

Z wykształcenia jest politologiem i menedżerem kultury. W latach 2015 - 2019 była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju. "Jedynka" PiS w okręgu nr 39 od 9 stycznia 2018 roku jest ministrem przedsiębiorczości i technologii w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Wybory 2019: Listy kandydatów w okręgach wyborczych w Wielkopolsce

W latach 1999-2002 pracowała w Departamencie Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W 2009 r. została Kierownikiem Muzeum PRL-u w Krakowie. Ukończyła Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ otworzyła przewód doktorski. Jest stypendystką Uniwersytetu Oxford oraz programu American Council on Germany, Dräger Foundation, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius. Od 2003 r. związana z Wyższą Szkołą Europejską im. ks. J. Tischnera w Krakowie.

W 2014 stanęła na czele małopolskich struktur Polski Razem. W tym samym roku bezskutecznie kandydowała z list tego ugrupowania do Parlamentu Europejskiego. Kilka miesięcy później, już z powodzeniem, z list PiS dostała się do sejmiku małopolskiego.

Jadwiga Katarzyna Emilewicz jest członkiem partii politycznej Porozumienie Jarosława Gowina.