Koronawirus w Polsce. Czy będzie pasterka 2020? Czy kościoły będą otwarte? [AKTUALIAZACJA]

2020-12-04 16:58 Michał Michalak
Koronawirus w Polsce. Czy będzie pasterka 2020? Czy kościoły będą otwarte?
Autor: Tama66/cc0/Pixabay.com Koronawirus w Polsce. Czy będzie pasterka 2020? Czy kościoły będą otwarte?

Koronawirus w Polsce. Czy będzie pasterka 2020? Czy kościoły będą otwarte? Wszytko zależy od tego, jak będzie się w Polsce rozwijać epidemia. Mimo że liczba zakażeń COVID-19 jest cały czas bardzo wysoka i nie widać poprawy, rząd nie zdecydował się na zamknięcie kościołów. Co prawda część opinii publicznej się tego domaga, ale wszystko wskazuje, że wierni będą mieli w tej sprawie wolną rękę.

Koronawirus w Polsce. Czy będzie pasterka 2020? Czy kościoły będą otwarte?

Aktualizacja

Jak informuje PAP, dekrety przedłużające dyspensę od uczestnictwa w mszy świętej do 27 grudnia, a więc również na czas pasterki, wydali wybrani hierarchowie. Są to: abp Grzegorz Ryś z archidiecezji łódzkiej, który jest jednocześnie administratorem apostolskim diecezji kaliskiej i bp Edward Walczak z z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Już wcześnie podobne dekrety wydali: abp Stanisław Gądecki z archidiecezji poznańskiej i kard. Kazimierz Nycz z archidiecezji warszawskiej. Z kolej dekrety o dyspensie od mszy, ale obowiązujące do odwołania, a nie tylko do 27 grudnia, wydali już: abp Stanisław Budzik z archidiecezji lubelskiej, abp Tadeusz Wojda z archidiecezji białostockiej, abp Andrzej Dzięga z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, bp Kazimierz Gurda z diecezji siedleckiej i abp Wacław Dep z archidiecezji częstochowskiej.

Niegów. Okradł kościół, bo nie chciał być na liście chrześcijan! Zrobił to przed pogrzebem [ZDJĘCIA]

Na dziś nic nie wskazuje na to, by jednej z najważniejszych dla wiernych mszy w polskiej tradycji mogła zabraknąć. W odprawianej w nocy z 24 na 25 grudnia w lub w Wigilię wieczorem pasterce 2020 będzie weźmie natomiast udział ograniczona liczba osób. Także w tym przypadku księża proboszczowie z całej Polski będą musieli zastosować się do obostrzeń spowodowanych epidemią koronawirusa w Polsce.

Od 28 listopada do 27 grudnia w Polsce będą obowiązywały zasady tzw. etapu odpowiedzialności. To oznacza, że w kościołach nadal należy przestrzegać ograniczenia liczby osób - max. 1 os. na 15m2 - i nakazu zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz obowiązku zakrywania nosa i ust. Tak samo będzie wyglądać pasterka 2020, dlatego w tym roku nie każdy będzie mógł wziąć w niej udział. I tu pojawia się jednak dodatkowe wyjście, bo np. Kuria Diecezjalna w Płocku zachęca księży do sprawowania kilku mszy, tak by każdy chętny mógł wziąć udział w jednej z pasterek 2020.

Mazowieckie. Trzech mężczyzn zginęło na drodze! 21-latek wypadł z auta [ZDJĘCIA]

Protest przed siedzibą kardynała Dziwisza w Krakowie