50 mln zł dla podkarpackich szpitali na walkę z koronawirusem. Ruszyły zakupy

2020-04-01 9:32 AP
Szpital w Zielonej Górze
Autor: Dariusz Dutkiewicz/Super Express

Szpitale w dobie epidemii potrzebują wsparcia, również a nawet przede wszystkim finansowego. Z Regionalnego Programu Operacyjnego na najpilniejsze zakupy dla szpitali zarezerwowano 50 mln złotych. 20 mln złotych już zostało uruchomionych.

W pierwszej kolejności zakupione zostaną środki ochrony zdrowia dla personelu medycznego: maseczki, gogle, jednorazowe rękawiczki, płyny do dezynfekcji, kombinezony. Zamawiany jest również sprzęt, przede wszystkim respiratory.  W najbliższych dniach 20 sztuk trafi do szpitala zakaźnego w Łańcucie.

Zostaną kupione też urządzenia do przeprowadzania testów na obecność koronawirusa dla sanepidu. Sanepid otrzyma też 7 samochodów potrzebnych do przewozu próbek. Dodatkowo, każda z pięciu stacji pogotowia w województwie dostanie po 3 ambulanse, w sumie 15 aut, które będą służyć do przewozu pacjentów i pobierania wymazów.Uruchamiane jest także dodatkowe, czwarte specjalistyczne urządzenie, które wykorzystywane jest w ostrej niewydolności oddechowej.

Zobacz też: Podkarpaccy strażacy przekazali respiratory dla szpitala w Łańcucie

- Chcemy dobrze wykorzystać te pieniądze i przede wszystkim szybko dokonać zakupów, bo czas jest w tym przypadku niezwykle cenny. Dlatego samorząd województwa podkarpackiego działa wspólnie z wojewodą i wojewódzkim inspektorem sanitarnym. Nasze działania są przez to skoordynowane i odpowiadają na najpilniejsze potrzeby – tłumaczy marszałek Ortyl.

Samorząd uruchomił zakupy na kwotę 20 mln złotych. Kolejne decyzje dotyczące kupna sprzętów będą podejmowane w najbliższych dniach razem z wojewodą i inspektorem sanitarnym w ramach Komitetu Sterującego. Na Podkarpaciu już 95 osób zostało zakażonych COVID-19 (stan na 1 kwietnia 9.29) Więcej: Koronawirus Podkarpacie. Skąd pochodzą zakażeni? Podział na powiaty

Co musisz wiedzieć, jeśli obejmie cię kwarantanna?

Super Raport 30 III

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.