Dlaczego wyją syreny alarmowe?

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/Bru-nO Dlaczego wyją syreny alarmowe?

Syreny alarmowe 1 sierpnia

Dlaczego wyją syreny alarmowe? Syreny alarmowe wyją na Podkarpaciu 1 sierpnia 2022 r., godz. 17.00

2022-08-01 16:07

Dlaczego wyją syreny alarmowe? Przejmujący dźwięk syren alarmowych słychać dziś w wielu miejscowościach na Podkarpaciu. Dlaczego 1 sierpnia 2022 r. o godz. 17.00 wyją syreny alarmowe? W Rzeszowie sygnał nie został uruchomiony. Ma to związek z 78. rocznicą godziny „W” i wybuchu Powstania Warszawskiego.

Dlaczego wyją syreny alarmowe 1.08, godz. 17.00? Odpowiedź na pytanie o syreny 1 sierpnia jest prosta – to symbol przypominający o 78. rocznicy godziny „W” i wybuchu Powstania Warszawskiego. W poniedziałek, 1 sierpnia 2022 roku dźwięk syren o godz. 17.00 słychać nie tylko w stolicy, ale w niemal całej Polsce – także na Podkarpaciu, w mniejszych i większych miejscowościach.

Syreny alarmowe 1 sierpnia 2022 r., godz. 17.00

Syreny alarmowe są uruchamiane co roku 1 sierpnia o godz. 17.00. To data i godzina wybuchu Powstania Warszawskiego, które miało ogromne znaczenie w historii – i nie dotyczyło tylko stolicy. Co roku, dla uczczenia godziny „W”, rocznicowe uroczystości rozpoczynają się właśnie od wymownego, przejmującego dźwięku syren, które donośnie wyją przez minutę.

W tym czasie ruch na ulicach Warszawy zamiera. Samochody i przechodnie zatrzymują się, by uczcić pamięć powstańców.

Sonda
Słyszałeś syreny alarmowe?

Rzeszów: Bez syren alarmowych w 78. rocznicę Powstania Warszawskiego

Rocznicowe uroczystości odbywają się także w Rzeszowie, ale w mieście nie są uruchamiane syreny alarmowe. To jednak z niewielu takich miejscowości na mapie Polski.

– Ze względu na fakt, że jesteśmy miastem przygranicznym i przebywa u nas wielu uchodźców z objętej wojną Ukrainy, Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek zadecydował, aby tym razem nie uruchamiać w godzinie „W” syren alarmowych – informuje Urząd Miasta. – To sygnał, który naszym gościom z Ukrainy będzie kojarzył się jednoznacznie z wojną. Nie chcemy powodować w nich paniki ani niepokoju.

Decyzję Konrada Fijołka i Urzędu Miasta skrytykowało bardzo wiele osób. Syreny 1 sierpnia zawyły za to w wielu innych miejscowościach województwa podkarpackiego.

Marsz Mokotowa. Hołd dla Powstańców