Podkarpackie Wojska Obrony Terytorialnej ćwiczyły z Gwardią Narodową USA [ZDJĘCIA]

2019-09-12 8:41 materiały prasowe
Podkarpaccy Terytorialsi ćwiczyli razem z Gwardią Narodową USA
Autor: Rafał Tracz / 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej Podkarpaccy "Terytorialsi" ćwiczyli razem z Gwardią Narodową USA

Podkarpackie Brygady Obrony Terytorialnej mają za sobą wspólne szkolenie wraz z żołnierzami Gwardii Narodowej Stanu Illinois USA. Była to znakomita okazja do nabrania nowych doświadczeń i umiejętności od sojuszniczych wojsk.

W czasie minionego weekendu Podkarpackie Brygady Obrony Terytorialnej miały okazję do wspólnego szkolenia wraz z żołnierzami Gwardii Narodowej Stanu Illinois USA, poinformował rzecznik prasowy Brygady, porucznik Witold SURA. Ćwiczenia odbyły się w koszarach i na obiektach szkoleniowych niżańskiego 32. Batalionie Lekkiej Piechoty. Gwardziści prowadzili wspólnie z „Terytorialsami” zajęcia metodyczne.

Zakres wiedzy zdobytej podczas ćwiczeń, obejmował szkolenie dla strzelców wyborowych, medyków oraz instruktorów szkolenia indywidualnego. W poniedziałek gwardziści wizytowali z kolei dowództwo 3. PBOT w Rzeszowie. W czasie spotkania przedstawiono im strukturę brygady oraz cykl szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dodatkowo wykonali strzelania z różnych rodzajów broni na nowoczesnej strzelnicy kontenerowej będącej na wyposażeniu Podkarpackie Brygady Obrony Terytorialnej. Od wtorku wszyscy przebywają w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, gdzie pododdziały 32. Batalionu Lekkiej Piechoty z Niska realizują czternastodniowe dniowe szkolenie zintegrowane.

Wspólne szkolenia polsko-amerykańskie to doskonała okazja do wymiany doświadczeń z zakresu szkolenia taktyczno - ogniowego, a także porównania sposobów realizacji zagadnień szkoleniowych przez sojuszników. Ćwiczenia naszych żołnierzy z podoficerami Gwardii Narodowej USA pozwolą na zapoznanie się z metodami i formami szkolenia przyjętymi wśród żołnierzy Stanów Zjednoczonych oraz przyjętymi rozwiązaniami organizacyjnymi i szkoleniowymi.

Warto zaznaczyć, że Gwardia Narodowa Stanu Illinois liczy około 10 tys. żołnierzy wojsk lądowych i ponad 3 tys. w jednostkach powietrznych (Air National Guard). Jest formacją ochotniczą i podlega władzom stanowym, ale może być również skierowana przez rząd federalny do udziału w innych operacjach np. w Iraku czy Afganistanie. Gwardziści są rekrutowani spośród lokalnej społeczności, pomagają innym służbom podczas klęsk żywiołowych – pożarów, powodzi, huraganów, a także
w różnych innych stanach wyjątkowych.

Podobnie wygląda status polskich Wojsk Obrony Terytorialnej. Współdziałają one z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie działań bojowych, a poza nią, stanowić siłę wiodącą.