Chroniony gatunek na lotnisku

Przemyt koralowców na lotnisku w Jasionce. W bagażu znaleźli 18 fragmentów rafy koralowej!

2022-11-24 10:03

Na lotnisku Rzeszów- Jasionka, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykryli przemyt koralowców. W bagażu jednej z kobiet, która przyleciała z Egiptu znalazło się 18 fragmentów rafy koralowej. Koralowce znajdują się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem i objętych ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).

Na lotniczym przejściu granicznym Rzeszów- Jasionka, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przeprowadzali kontrolę pasażerów przylatujących z Egiptu do Polski. W bagażu jednej z kobiet znajdowało się 18 fragmentów rafy koralowej.

- Koralowce rafotwórcze ( Scleractinia spp.) znajdują się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem i objętych ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Podróżna nie przedstawiła chronionych okazów do odprawy. Nie posiadała także wymaganego zezwolenia na przywóz okazu CITES - przekazuje KAS.

Funkcjonariusze KAS zatrzymali chronione okazy do dalszego postępowania. KAS przypomina, że przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie zezwoleń i świadectw, wydawanych przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone.

- Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat- przestrzegają funkcjonariusze KAS.

To nie pierwszy tego typu przypadek nielegalnego przewozu chronionych gatunków. Od początku tego roku funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim udaremnili przemyt ponad 12 tys. sztuk okazów objętych ochroną ( m.in. chronione ptaki, żółw stepowy, żywe pijawki lekarskie, muszle skrzydelnika olbrzymiego, spreparowana głowa aligatora missisipskiego, suplementy tradycyjnej medycyny azjatyckiej, zawierające w swych składzie wyciąg z chronionych zwierząt).

Proces kierowcy autobusu oskarżonego o zabójstwo 19-latki w centrum Katowic
Sonda
Czy leciałaś/eś kiedykolwiek samolotem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE