Przystanki na żądanie w Rzeszowie. Pełna lista zmian

2022-02-16 7:36
MPK-i w okresie świątecznym będą jeździć inaczej. Przed wyjściem z domu, sprawdźcie rozkład jazdy
Autor: Materiały prasowe/ UM Rzeszów

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie od 1 marca wprowadza tzw. przystanki "na żądanie" w Rzeszowie. Zmiany obejmą 230 przystanków. Takie rozwiązanie ma usprawnić komunikację miejską. Które przystanki będą "na żądanie"? Zobacz pełną listę poniżej.

Największe skandale igrzysk olimpijskich

Od 1 marca zmiany w komunikacji miejskiej w Rzeszowie. ZTM wprowadza "przystanki na żądanie". Objętych statusem „na żądanie” z 1 marca zostanie 230 przystanków w Rzeszowie. Taki status otrzymają także przystanki zlokalizowane poza terenem Gminy Miasto Rzeszów. Od 2 kwietnia ZTM planuje nadać kategorię „na żądanie” kolejnym 235 przystankom. To przystanki o niskim poziomie wykorzystania, oddalone od centrum, na słabo zurbanizowanych odcinkach dróg. Takie rozwiązanie ma więc usprawnić ruch.

Zobacz też: Tarnobrzeg. Miała wygrać dolary, straciła złotówki ze swojego konta. Zainstalowała program i stało się najgorsze

Czym właściwie jest przystanek "na żądanie"?

- Przystanek „na żądanie” to przystanek, na którym zatrzymanie i wymiana pasażerska odbywa się po zasygnalizowaniu przez pasażera takiej potrzeby. Osoba chcąca wsiąść do autobusu powinna stać w bezpiecznym i widocznym dla kierowcy miejscu oraz odpowiednio wcześniej dać kierowcy znak przez wyraźne i zdecydowane podniesienie ręki. Natomiast, jeżeli pasażer pragnie wysiąść na przystanku na żądanie powinien, najlepiej zaraz po odjeździe z poprzedniego przystanku, wcisnąć przycisk indywidualnego otwierania drzwi lub „stop”. Osoby niepełnosprawne ruchowo, niewidome i niedowidzące oczekiwać powinny na przystanku w bezpiecznym i widocznym miejscu. Prowadzący pojazd, widząc taką osobę, będzie musiał się zatrzymać - wyjaśnia ZTM.

Jak zapewnia ZTM, wszystkie przystanki „na żądanie” zostaną w niedługim czasie właściwie oznaczone specjalnymi tabliczkami. Informacja taka pojawi się również na wyświetlaczach informacji pasażerskiej, podczas zapowiedzi głosowej w autobusach oraz na rozkładach jazdy zamieszczonych na stronie internetowej ZTM.

Polecamy: Budowa S19. Jest umowa na projekt odcinka Babica - Jawornik. Koszt to 1,2 mld zł!

Wykaz wszystkich przystanków na żądanie:

Sonda
Czy zdarzyło Ci się jechać komunikacją miejską bez biletu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE