In vitro znów będzie wspierane przez państwo?

i

Autor: Pixabay/dw-lifestylefotografie In vitro znów będzie wspierane przez państwo?

Rzeszów: Miasto będzie finansowało in vitro? Jest projekt uchwały

2016-08-17 11:08

Projekt przygotowała Nowoczesna. Dzięki podpisaniu przez SLD i Rozwój Rzeszowa trafi na sesję jeszcze we wrześniu. Program miałby być realizowany przez trzy lata - roczny koszt to 600 tysięcy złotych. 

Są miasta, w których takie rozwiązania już weszły w życie, w innych Nowoczesna przedkłada swoje projekty. Mowa o finansowaniu in vitro z budżetu miasta. 

Za czasów PO istniał rządowy program dotyczący in vitro. Prawo i Sprawiedliwość nie przedłużyło go - zaproponowało za to naturalne metody leczenia bezpłodności oparte na naprotechnologii. Zdaniem Nowoczesnej nie należy łączyć tych dwóch programów:

- Kiedy działał program rządowy, rocznie kwalifikowało się do niego 6 tysięcy osób, z czego korzystało jedynie 2 procent, zatem 120 osób rocznie. Z budżetu wydawano na ten cel 7,5 tysiąca złotych, my proponujemy 5 tysięcy. Oczywiście będzie rozpisany konkurs - mówi nam Mirosław Nowak, lider Nowoczesnej na Podkarpaciu.

Projekt, który na sesji może pojawić się już we wrześniu zakłada program przewidziany na lata 2017-2019:

- Szacunkowe koszta to 600 tysięcy złotych na realizację w pierwszym i drugim roku, w trzecim 300 tysięcy złotych. Do tego 250 tysięcy złotych na promocję - wyjaśnia Nowak. 

Dokument podpisali Robert Homicki, reprezentant Nowoczesnej w Radzie Miasta oraz Wiesław Buż i Sławomir Gołąb z klubu Rozwój Rzeszowa. Jeśli projekt poprze cały klub Rozwój Rzeszowa, wówczas wystarczy jeden głos "za" od PO, by uzyskać wymagane poparcie 13 radnych:

- Dużą rolę odgrywa przewodniczący Dec. Jeszcze z nim nie rozmawialiśmy, więc nie znamy jego intencji. Podkreślamy, że tak właściwie nie jest to projekt Nowoczesnej. Jakkolwiek to zabrzmi, jest to projekt między podziałami, niepolityczny, więc zapraszamy wszystkich do poparcia - mówi nam Nowak.

Przy przygotowaniu projektu pracował prof. dr hab. nauk med. Wiesław Szymański, który pełnił funkcję konsultanta krajowego oraz Stowarzyszenie "Nasz Bocian". Do systemu kwalifikują się osoby do 40-ego roku życia. 

Zobacz też: Letnia Scena ESKI w Rzeszowie już 27 sierpnia. Zagrają Wet Fingers, Video i Afromental [PROGRAM]