Ten program pomoże w chorobie Parkinsona. Stworzyli go naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej

2022-01-21 14:37
Ten program pomoże w chorobie Parkinsona. Stworzyli go naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej
Autor: StartupStockPhotos/ Pixabay.com Ten program pomoże w chorobie Parkinsona. Stworzyli go naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej

Program komputerowy, który stworzyli naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej pomoże w chorobie Parkinsona. Okresowe badania logopedyczne, ocena stopnia zaawansowania choroby, zaplanowanie przebiegu terapii i leczenia farmakologicznego. To tylko niektóre możliwości programu.

Jednym z następstw choroby Parkinsona jest stopniowa utrata zdolności komunikacji z otoczeniem za pomocą mowy. Z pomocą przychodzi program komputerowy opracowany przez naukowców z Politechniki Rzeszowskiej.

- Nasze rozwiązanie umożliwia przede wszystkim przeprowadzenie obiektywnej oceny zaburzeń mowy na podstawie analizy sygnału mowy z uwzględnieniem jego złożonej struktury czasowo-częstotliwościowej, tj. w dziedzinie czasu, częstotliwości oraz czas-częstotliwość. Różne parametry wyznaczone przez program można wykorzystać w diagnostyce medycznej do obiektywnej oceny procesu fonacji, artykulacji i prozodii oraz do wykrycia drżenia głosu charakterystycznego w chorobie Parkinsona - tłumaczy dr inż. Barbara Wilk, lider zespołu projektowego.

Zobacz też: Proboszcz na kwarantannie odprawiał mszę i uciekał przed policją! Skandal na Podkarpaciu

Program komputerowy naukowców z Politechniki Rzeszowskiej ułatwi logopedzie wykonanie samego badania logopedycznego oraz umożliwi archiwizację wyników tego badania zarówno w postaci plików dźwiękowych reprezentujących sygnały mowy pacjenta oraz protokołów zawierających wyniki testów logopedycznych.

Program opracowany przez naukowców Politechniki Rzeszowskiej to efekt wieloletnich badań nad cyfrowym przetwarzaniem wybranych sygnałów biomedycznych. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach II naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Zobacz też: Wypadek na stoku w Przemyślu. 15-latka ranna! Wjechał w nią narciarz

Trudne warunki na podkarpackich drogach
Sonda
Chorowałeś na Covid-19?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE