Zagrożenie lawinowe w Bieszczadach. Fatalna pogoda na Podkarpaciu

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/wini021 Zagrożenie lawinowe w Bieszczadach. Fatalna pogoda na Podkarpaciu

Zagrożenie lawinowe w Bieszczadach. Fatalna pogoda na Podkarpaciu

2021-12-31 9:07

W Bieszczadach w sylwestra występuje zagrożenie lawinowe – alarmuje GOPR. Ci, którzy zamierzają witać nowy rok u podnóża gór, muszą uważać. Fatalna pogoda na Podkarpaciu nie ułatwia też podróżowania. IMGW ostrzega przed opadami marznącego deszczu, a noworoczny weekend ma upłynąć pod znakiem roztopów.

Pogoda nie sprzyja miłośnikom górskich wycieczek. W Bieszczadach warunki są trudne – ostrzega TOPR. W górnych partiach występuje umiarkowane zagrożenie lawinowe. – Notujemy opady deszczu lub mżawki – mówi w rozmowie z PAP ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR, Łukasz Derwich. Górskie szaliki są śliskie, a śnieg mokry – ostrzega.

– Powyżej górnej granicy lasu leży miejscami nawet ponad 100 cm śniegu. Z kolei w bieszczadzkich dolinach, m.in. w Cisnej i w Ustrzykach Górnych, średnia pokrywa śnieżna wynosi 20-30 cm – informuje Derwich.

Bieszczady – trudne warunki w górach. Zagrożenie lawinowe

Rano termometry w Bieszczadach pokazywały od zera do dwóch stopni Celsjusza. – Ograniczona widoczność, śliskie szlaki oraz opady utrudniają wędrówki w górach – ostrzega ratownik dyżurny. W ocenie GOPR, w Bieszczadach i Beskidzie Niskim jest spory ruch turystyczny. Minionej doby zanotowano jedną interwencję ratowników górskich, którzy pomagali turystom w masywie Jasła.

Zima na Podkarpaciu

Na wysokości połonin w Bieszczadach obowiązuje drugi – w pięciostopniowej, rosnącej skali – stopień zagrożenia lawinowego. Zagrożenie lawinowe dotyczy m.in. połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, Tarnicy, Halicza, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu – informuje Polska Agencja Prasowa.

Zobacz też: Horoskop na sylwestra i Nowy Rok. Horoskop weekendowy 31.12-2.01

Fatalna pogoda na Podkarpaciu: Marznący deszcz i roztopy

Również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed fatalną pogodą na południu Podkarpacia. W sylwestra na drogach może być bardzo ślisko – to przez zapowiadane opady marznącego deszczu. Ostrzeżenie I stopnia obowiązuje do godz. 12.00 w południowych powiatach województwa podkarpackiego.

Z kolei przez cały weekend spodziewane są też potężne roztopy. Na południu Podkarpacia IMGW wprowadziło ostrzeżenie II stopnia. – Prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej w górach. Temperatura minimalna od 0 °C do 3°C. Temperatura maksymalna od 3°C do 6°C. Suma opadów deszczu od 10 mm do 20 mm w pierwszej dobie ostrzeżenia, od 5 mm do 10 mm w drugiej dobie ostrzeżenia. Wiatr o średniej prędkości od 20 km/h do 30 km/h, w porywach do 50 km/h, z południowego zachodu i zachodu, w szczytowych partiach gór od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do około 80 km/h, zachodni i północno-zachodni – zapowiadają synoptycy IMGW.

Sonda
Czy pogoda wpływa na Twoje samopoczucie?