Zlikwidowano kanał przemytu broni i narkotyków do Szwecji. Akcja CBŚP, prokuratury i służb szwedzkich

2022-01-25 7:44
Zlikwidowano kanał przemytu broni i narkotyków do Szwecji.  Acja CBŚP
Autor: CBŚP Zlikwidowano kanał przemytu broni i narkotyków do Szwecji. Acja CBŚP

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Prokuraturą Krajową i szwedzkimi służbami zlikwidowali kanał przemytu broni i narkotyków do Szwecji. Zatrzymano siedem osób i zabezpieczono dziesięć jednostek broni palnej i amunicję. Śledztwo prowadzi rzeszowski oddział Prokuratury Krajowej. Operacja została przeprowadzona na terenie Polski i Szwecji. Szczegóły poniżej.

Zlikwidowano kanał przemytu broni i narkotyków do Szwecji. Akcja CBŚP

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało o sukcesie akcji, która swój początek miała w październiku minionego roku, kiedy to służby szwedzkie przejęły transport 10 glocków z amunicją i magazynkami. Sprawą zainteresowali się policjanci z Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji.

- Ci funkcjonariusze przez wiele miesięcy dokładnie ustalali kolejne wątki w sprawie, zbierając wciąż nowe informacje. Wynikało z nich, że z Polski do Szwecji biegnie kanał przerzutowy broni palnej i narkotyków. Wszystko wskazywało na to, że kanał został zorganizowany przez obywateli Polski działających w zorganizowanej, międzynarodowej grupie przestępczej, której członkowie zajmowali się przemytem broni palnej i amunicji oraz wewnątrzwspólnotowym obrotem środkami odurzającymi. Pod pozorem importu i eksportu legalnych towarów np. części samochodowych, podejmowane były próby przemytów - wyjaśnia podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzecznik prasowy CBŚP.

Zobacz też: Przemyśl: Wszedł prosto pod koła radiowozu! Okazało się, że niósł… narkotyki

Z uwagi na międzynarodowy charakter sprawy funkcjonariusze prowadzili stałą współpracę z organami ścigania w Szwecji, przy wsparciu polskiego oficera łącznikowego akredytowanego na teren Królestwa Szwecji.

Zobacz galerię zdjęć: Zlikwidowano kanał przemytu broni i narkotyków do Szwecji. Acja CBŚP [ZDJĘCIA]

Nielegalne przemyty środków odurzających i broni

W międzyczasie okazało się, że grupa przygotowywała kolejny przemyt, tym razem środków odurzających.

- Policjanci CBŚP udaremnili przerzut 2 kg klofedronu (3CMC), zabezpieczając narkotyk jako materiał dowodowy w sprawie. Wartość tego narkotyku oszacowano na około 80 tys. zł - podaje podinsp. Iwona Jurkiewicz.

W połowie stycznia 2022 roku, policjanci CBŚP odnieśli kolejny sukces, przejmując 3 jednostki broni maszynowej, 140 szt. amunicji, tłumik i magazynki. Jak wynika z informacji policji, nielegalny towar miał przepłynąć Morze Bałtyckie ukryty w silniku samochodowym.

Do największego uderzenia w grupę doszło w minioną środę, kiedy to zatrzymano 7 osób.

- Policjanci CBŚP z Rzeszowa, przy wsparciu kolegów z Zespołów Specjalnych CBŚP z Krakowa, z Rzeszowa i z Poznania zatrzymali 4 osoby i przeszukali ich miejsca zamieszkania i użytkowania. Na terenie województwa śląskiego i wielkopolskiego zabezpieczono łącznie 70 szt. różnego rodzaju amunicji, 2 magazynki, amfetaminę, marihuanę, MDMA oraz stację radiową mogącą służyć do nasłuchu policyjnych częstotliwości. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono samochód oraz 17 tys. zł w gotówce - przekazuje podinsp. Iwona Jurkiewicz. 

Zobacz też: Proboszcz na kwarantannie odprawiał mszę i uciekał przed policją! Skandal na Podkarpaciu

Tymczasowy areszt dla zatrzymanych

Jak wynika z informacji przekazanych przez policję, zatrzymanych doprowadzono do Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, gdzie przedstawiono im zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, posiadania nielegalnej broni palnej czy wewnątrzwspólnotowego obrotu środkami odurzającymi. Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd zadecydował o zastosowaniu wobec wszystkich zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

- Równocześnie na terenie Szwecji, tamtejsze służby przeprowadziły działania, zatrzymując 3 osoby (2 obywateli Polski i Szwedkę), które miały odebrać przesyłkę z nielegalnym towarem. Podczas operacji zabezpieczono łącznie 10 jednostek broni palnej Glock, 430 szt. amunicji, 3 jednostki broni maszynowej z tłumikiem oraz 2 kg 3CMC - informuje rzeczniczka.

Sonda
Jak oceniasz pracę polskiej policji?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE