Członek na twarzy i biuścik dla szefa. Tak wygląda praca w Polsce [ZDJĘCIA]

2020-11-28 12:00 Rafał Strzelec

Sprawa napaści seksualnej w kopalni Chwałowice wstrząsnęła naszymi czytelnikami. Okazuje się, że to nie jedyne przykre doświadczenia, jakie można wynieść z pracy. Przedstawiamy Wam kilka historii, które opisują jak wygląda rzeczywistość pracownika w niektórych instytucjach, firmach, zakładach. Są naprawdę wstrząsające! Zobaczcie naszą galerię!

Jak czytamy w raporcie „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019" aż 46 proc. pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych przyznało, że padło ofiarą mobbingu. Ponad połowa doświadczyła przemocy słownej, a 14 proc. przemocy fizycznej w miejscu pracy. Powyższe dane nie dotyczą jednak instytucji publicznych i innych zakładów pracy, gdzie również dochodzi do podobnych, negatywnych zjawisk. Molestowanie seksualne, seks za awans, picie w pracy, wyzwiska, koszmarne warunki pracy - choć żyjemy w rzekomo cywilizowanym kraju, niestety wiele osób pada ofiarą skandalicznego traktowania ze strony przełożonych lub "kolegów" z pracy.

>>> Malutki Maciuś cierpi na straszną chorobę. Dramatyczny apel matki chłopca

Wedle Kodeksu Pracy mobbing to "działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Pracodawca jest zobligowany prawnie do zwalczania takich zjawisk. Niestety okazuje się, że wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że to bardzo poważny problem.

Katowice. Protest ratowników. Nie chcą nowych stawek! Co dalej? Dyrektor wyjaśnia

- W przypadku sytuacji, gdy jeden ze współpracowników jest obiektem żartów z powodu nadwagi ze strony innych pracowników, aż 20 proc. respondentów wskazało, że poradziłoby koledze, by się nie przejmował, nabrał dystansu. To pokazuje, że zjawisko mobbingu wciąż jest bagatelizowane i uważane jako wyimaginowany problem jednostki. Ponadto wiele osób kojarzy mobbing z relacją pionową na linii przełożony-pracownik. Tymczasem to zjawisko występuje równie między współpracownikami - mówi Elżbieta Rogowska, wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych PW KRYSTIAN.

Testy przesiewowe na Śląsku. Wiemy, kogo będą badać! Wszystko w rękach wojewody

Wielu patologicznych zjawisk nie da się jednak nawet podpiąć pod mobbing. To czyny o charakterze wręcz kryminalnym. Niestety, w Polsce są również przykłady skandalicznych zachowań wobec pracowników. Poniżej przedstawiamy Wam kilka poruszających historii naszych czytelników.