Wybuch w koksowni w Dąbrowie Górniczej

i

Autor: Zawiercie 112 Koksownia została częściowo zniszczona

Jaki jest stan zdrowia poszkodowanych?

Dąbrowa Górnicza. Wybuch w Koksowni Przyjaźń. Jeden z pracowników walczy o życie

2022-09-23 11:28

W czwartek (22 września) wieczorem w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej doszło do wybuchu. Eksplozja miała miejsce w budynku przemiału węgla. Poszkodowanych zostało sześć osób. Wiemy, jaki jest ich obecny stan zdrowia. Czterech poszkodowanych jest w Centrum Leczenie Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Jeden walczy o życie.

Wypadek w Koksowni Przyjaźń miał miejsce w czwartek (22 września) przed godz. 15. Eksplozja, prawdopodobnie pyłu węglowego, nastąpiła w tzw. przemiałowni, gdzie przygotowuje się węgiel do wsadu do baterii koksowniczej. Siła eksplozji zniszczyła jeden z budynków przemiałowni. Uległ on zawaleniu. Uszkodzony jest także sąsiedni budynek. Wszyscy ranni zostali przewiezieni do szpitali - w Siemianowicach Śląskich, Czeladzi, Katowicach, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. Rzecznik siemianowickiego Centrum Leczenia Oparzeń Wojciech Smętek poinformował w piątkowym komunikacie, że dwóch poszkodowanych trafiło do tego szpitala bezpośrednio po wypadku, a kolejnych dwóch zostało przetransportowanych wieczorem, po wstępnym zaopatrzeniu i diagnostyce w innych szpitalach.

- Pacjenci trafili z rozległymi oparzeniami, w tym oparzeniami III stopnia, oparzeniami rąk i twarzy oraz podejrzeniem oparzenia dróg oddechowych. Trzech z nich w stanie stabilnym przebywa na Oddziałach Chirurgicznych, a jeden w stanie bezpośredniego zagrożenia życia na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii - poinformował Smętek.

Czytaj również: Zatrzymanie krążenia u 8-letniej dziewczynki! Chwile grozy w Orzeszu

 - W godzinach porannych zespół lekarski oceni i zaplanuje konieczne zabiegi chirurgiczne. W celu diagnozy ewentualnego oparzenia dróg oddechowych na dziś zaplanowane są również u tych pacjentów badania bronchoskopowe. Zlecone zostały także dodatkowe konsultacje specjalistyczne - dodał lekarz dyżurny CLO lek. Artur Wielgórecki.

Czytaj również: Chłopiec poparzony olejem! Jego dziadek popełnił fatalny błąd. Koszmar w Wodzisławiu Śląskim

W piątek placówka ma przekazać kolejne informacje na temat poszkodowanych. Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich to czołowy polski ośrodek zajmujący się kompleksowym leczeniem urazów oparzeniowych i ran przewlekłych. W Centrum działają cztery specjalistyczne oddziały, a także Pracownia Hiperbarii Tlenowej, Bank Tkanek oraz Zakład Leczenia Ran Przewlekłych. Placówka dysponuje 70 łóżkami. Rocznie hospitalizowanych jest tu ponad 1200 pacjentów. Przyszpitalne poradnie przyjmują rocznie ponad 7000 pacjentów. Organem założycielskim szpitala jest samorząd woj. śląskiego.

Dodajmy, że Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu wszczęła w sprawie wybuchu w Koksowni Przyjaźń śledztwo.

Karsinka: Gigantyczna akcja służb. Ktoś podłożył ładunek wybuchowy pod zakład mechaniczny?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE