Dlaczego wyją syreny alarmowe w Katowicach i innych miastach w Śląskiem? [1.08.2022]

i

Autor: www.pixabay.com Dlaczego wyją syreny alarmowe w Katowicach i innych miastach w Śląskiem? [1.08.2022]

Dlaczego zawyją syreny?

Katowice: Dlaczego wyją syreny 1 sierpnia? Test syren w rocznicę powstania warszawskiego [1.08.2022, godz. 17.00]

2022-08-01 16:28

Dlaczego wyją syreny w Katowicach i innych miastach w woj. śląskim w poniedziałek, 1 sierpnia o godz. 17.00? Jak informuje Śląski Urząd Wojewódzki tego dnia odbędzie się trening sprawności syren alarmowych. Jednocześnie jest to sposób na upamiętnienie 78. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Dlaczego wyją syreny w Katowicach, Zabrzu, Gliwicach, Rudzie Śląskiej [1.08.2022, godz. 17.00]

Dokładnie 1 sierpnia o godz. 17.00 w wielu miastach w woj. śląskim zawyją syreny alarmowe. Jak podaje Śląski Urząd Wojewódzki, zostanie wówczas przeprowadzony wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności. Będzie on jednocześnie stanowił upamiętnienie 78. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Przypomnijmy, że powstanie wybuchło dokładnie 1 sierpnia 1944 roku, a jego rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 17.00, zwaną godziną "W". Akcja była elementem planu "Burza", który zakładał przejmowanie polskich miast od wycofujących się przed Armią Czerwoną wojsk niemieckich. Niestety, powstanie upadło po 63 dniach. W jego wyniku zginęło około 180 tys. osób, z czego zdecydowana większość to cywile. Warszawa w 80 procentach została zrównana z ziemią. Aby uczcić pamięć poległych co roku 1 sierpnia o godzinie 17.00 wyją syreny, a główne obchody odbywają się oczywiście w stolicy.

Czytaj również: Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zmiany w komunikacji

Syreny zawyją 1 sierpnia m.in. w Katowicach, Sosnowcu, Rudzie Śląskiej, Gliwicach, Zabrzu, Chorzowie i innych miastach Śląska i Zagłębia.

Wyją syreny w woj. śląskim 1.08.2022. Co oznacza emitowany dźwięk?

W ramach treningu emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty, oznaczający odwołanie alarmu. Na terenie województwa śląskiego procedurę alarmowania uruchamiać będą poszczególne jednostki samorządu terytorialnego zależnie od sposobu organizacji systemu w danej lokalizacji.

O tym, co oznaczają poszczególne dźwięki syren alarmowych, przeczytacie w naszym tekście: Gdy zawyje syrena. Wiesz, co znaczy, gdy emituje przerywany dźwięk?

Sonda
Czy syreny powinny wyć 1 sierpnia, skoro w Polsce jest wielu uchodźców z Ukrainy?
Powstaniec Witold Lisowski: "Nigdy nie myślałem, że dożyję takich czasów i takiej potwornej zbrodni, która powtarza się"
Nasi Partnerzy polecają