Polska Grupa Górnicza kontra koronawirus. Tak wygląda walka na kopalniach

i

Autor: Polska Grupa Górnicza Polska Grupa Górnicza kontra koronawirus. Tak wygląda walka na kopalniach. Pracownicy muszą być bezpieczni

Górnicy na Śląsku będą zarabiać mniej przez koronawirusa. Znamy wysokość obniżek

2020-04-16 8:37

Przez trzy miesiące (na razie) pracownicy z kopalń Polskiej Grupy Górniczej będą zarabiać o 20 procent mniej niż dotychczas. To oficjalne informacje przekazane dzisiaj (16 kwietnia) przez prezesa spółki Tomasza Rogalę w "Rozmowie Dnia" Radia Piekary. - O 20 proc. zmniejszony zostanie również czas pracy - zapowiedział Rogala.

Polska Grupa Górnicza podejmie trzy działania związane z epidemią koronawirusa w Polsce, które dotkną pracowników z kopalń w woj. śląskim. Pierwsze związane jest z zamrożeniem procesów inwestycyjnych, które są prowadzone w spółce. Drugie - ze zmniejszeniem wynagrodzenia górników i innych pracowników.

- To obniżenie czasu pracy o 20 procent, a za nim dostosowanie wynagrodzeń, czyli ich obniżka o 20 procent - mówił dzisiaj (16 kwietnia) prezes PGG Tomasz Rogala w "Rozmowie Dnia" Radia Piekary. Na razie mniejsze zarobki mają być utrzymane przez trzy miesiące. - Polegać ma ono na wyłączeniu produkcji w jednym dniu tygodnia w kopalniach PGG. Ruch zakładów górniczych w tym czasie ma odbywać się tak samo, jak w dniach wolnych od pracy - podaje PGG.

Ale to nie wszystko. Trzecia grupa działań to skorzystanie z tarczy antykryzysowej, dzięki któremu spółka ma mieć możliwość uzyskania wsparcia finansowego w wysokości ok. 70 mln zł miesięcznie, czyli łącznie - w okresie 3 miesięcy - ok. 210 mln zł.

- Mamy nadzieję, że pracownicy zrozumieją, że sytuacja firmy jest teraz bardzo trudna, ale dzięki pakietowi działań osłonowych, który wdrożyliśmy, przetrwamy trudny czas. Musimy chronić firmę i przygotować rozwiązania na przyszłość, gdy pokonamy pandemię, a gospodarka znowu przyspieszy - mówi Tomasz Rogala, prezes PGG.

Dlaczego Polska Grupa Górnicza postanowiła podjąć decyzję o obniżkach? Jak czytamy w opublikowanym oświadczeniu, kryzys wywołany epidemią koronawirusa "spowodował spadek zapotrzebowania na energię elektryczną, a w konsekwencji na węgiel dostarczany z kopalń PGG do elektrowni".

- Cała gospodarka obniżyła zużycie energii elektrycznej o około 10-12 proc., co bezpośrednio przełożyło się na spadek przychodów spółki i pogorszyło jej sytuację finansową. Dodatkowo, niektóre ze spółek energetycznych zwróciły się do PGG z wnioskiem o renegocjację kontraktów handlowych i zmniejszenie dostaw surowca - czytamy na stronie PGG.

Polska Grupa Górnicza postanowiła uruchomić działania wyprzedzające i wdrożyć pakiet osłonowy, aby nie dopuścić do pogorszenia się sytuacji finansowej i elastycznie reagować na kryzys. Zarząd PGG zwrócił się również m. in. o przesunięcie terminów płatności części podatków.

Mobilny punkt do robienia testów na koronawirusa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki