SPRAWDŹ, CZY JESTEŚ SZLACHTĄ

Jak masz na nazwisko? Właśnie tak? Możesz mieć szlacheckie korzenie! Tak nazywała się prawdziwa elita

2024-04-16 12:53

Sporo osób zastanawia się nad historią i rodowodem swoich nazwisk. I chociaż w polskim społeczeństwie podział na klasy dawno nie obowiązuje, niejeden człowiek w swoim pochodzeniu chętnie odnalazłoby szlacheckie korzenie. W naszej galerii możecie sprawdzić, czy nosisz nazwisko, jakim kiedyś podpisywała się polska elita i tzw. wyższe sfery! Będziecie zaskoczeni!

Nazwiska, które mają szlacheckie korzenie. Tak nazywała się elita

Szlachta w Polsce od zawsze cieszyła się specjalnymi i wyjątkowymi przywilejami - posiadała wyłączne prawo do posiadania własności ziemskiej, nie płaciła niektórych podatków, mogła zajmować stanowiska publiczne. Przedstawiciele szlachty nie mogli także trafić do więzienia, zanim nie przedstawiono im sądowego wyroku. Jednym słowem, szlachcice w Polsce żyli jak pączek w maśle - mało rzeczy im zagrażało, a sporo się należało

ZOBACZ TEŻ: Syn zamordował i poćwiartował ministra PiS. Szokująca zbrodnia w Rybniku!

Powszechnie przyjęło się przekonanie, że polskie nazwiska szlacheckie muszą kończyć się na -ski lub -cki. Nie jest to jednak twardą regułą, bowiem losy posiadaczy nazwisk bywały różne - istotny jest więc kontekst historyczny nazwiska. Często także zdarzało się, że chłopi fałszowali swoje nazwiska, by ukryć pochodzenie. W naszej galerii poniżej zobaczycie jednak listę nazwisk, które na pewno należały do przedstawicieli szlacheckich rodów!

Uszkodził radiowóz, bo jego tata jest bardzo bogaty i zapłaci za szkody
Sonda
Znasz znaczenie swojego nazwiska?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki