Ciemna jutrznia w Wielką Sobotę. Co to jest?

i

Autor: pixabay.com

Jutrznia Wielkiej Soboty. Co to za nabożeństwo? Czym jest ciemna jutrznia?

2022-04-15 11:00

Jutrznia to jedna z kilku pozycji wśród nabożeństw, jakie są odprawiane podczas w okolicy Świąt Wielkanocnych. Jest ona celebrowana bardzo wcześnie rano i ma wyjątkową formułę. Jutrznia Wielkiej Soboty należy do tak zwanych ciemnych jutrzni, czyli nabożeństw odprawianych w czasie Triduum Paschalnego. Czym jest jutrznia? Czym różni się od ciemnej jutrzni? Kiedy jutrznia jest odprawiana w Wielką Sobotę? Sprawdź szczegóły na se.pl.

Jutrznia. Co to za nabożeństwo?

Jutrznia to nabożeństwo odprawiane w Kościele katolickim o brzasku nowego dnia. Jest pierwszą częścią Liturgii Godzin. Jutrznia składa się z kilku elementów: nabożeństwo rozpoczyna się wezwaniem lub wersetem wypowiadanym przez przewodniczącego modlitwie, potem następuje aklamacja i śpiewanie hymnu. Dobór tego ostatniego zależy od okresu liturgicznego. Kolejną częścią jutrzni jest psalmodia złożona z psalmu porannego i chwalebnego. Potem następuje czytanie z Pisma Świętego. Następne jest responsorium, czyli krótka modlitwa w formie śpiewanej. Końcowy etap nabożeństwa to odśpiewanie pieśni Zachariasza, prośby o uświęcenia dnia i pracy, modlitwa Ojcze Nasz i modlitwa końcowa. Jutrznia jest wspomnieniem Zmartwychwstania Pańskiego, gdyż to właśnie o poranku Chrystus ukazał się niewiastom.

Ciemna jutrznia. Czym jest?

Ciemna jutrznia to nabożeństwo, które nie różni się przesadnie formą od zwykłej jutrzni, ale jej treść jest dopasowana do okresu, w jakim się odbywa. Wyjątkowo istotny jest fakt, iż jest ona odprawiana w trakcie trwania Triduum Paschalnego, czyli w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Podczas nabożeństwa praktykowany jest zwyczaj zapalania i gaszenia świec. Po każdym psalmie następuje gaszenie jednego z 15 płomieni. Zostaje ostatni, jako symbol Jezusa Chrystusa.

Sonda
Czy wierzysz w istnienie Boga?
Przeworscy Dobosze bębniąc rozpoczynają świętowanie Triduum Paschalnego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE