Mikołaj Kopernik - tutaj w wersji juwenaliowej

i

Autor: Róża Koźlikowska - @FotRose Mikołaj Kopernik - tutaj w wersji juwenaliowej

Kartka z kalendarza. Czy wiecie, kto miał swoje święto 19 lutego?

2020-02-19 19:00

Prawie codziennie mamy w kalendarzu DZIEŃ KOMUŚ LUB CZEMUŚ dedykowany. Czy wiedzieliście, że na 19 lutego przypadał DZIEŃ NAUKI POLSKIEJ?

Poza tym w środę mieliśmy w kalendarzu świąt nietypowych także Święto Zieloniutkiej Flagi Turkmeńskiej oraz Święto Demokracji w Nepalu. Zostańmy jednak przy naszym, polskim, po raz pierwszy obchodzonym. Dzień Nauki Polskiej nieprzypadkowo wpisano w kalendarz 19 lutego. W tym dniu, 19 lutego roku pańskiego 1473 przyszedł na świat Nicolaus Copernicus vel Nikolaus Kopernikus vel Mikołaj Kopernik. Jest on dla nas wybitnym polskim astronomem, ale dla wielu w Niemczech jest wybitnym niemieckim astronomem. – Z tej okazji Kacper Forreiter z Onetu zapytał Roberta Firmhofera, dyrektora, Centrum Nauki Kopernika, czy jego zdaniem Kopernik był największym polskim odkrywcą? Nie istnieje chyba odpowiednia skala, w której można by mierzyć dokonania poszczególnych naukowców. Gdybyśmy jednak mieli szukać polskich uczonych, o których dorobku naukowym naucza się na całym świecie, to z pewnością byliby to Mikołaj Kopernik oraz Maria Skłodowska-Curie. Choć Skłodowska-Curie często utożsamiana jest z narodowością francuską. To wciąż jednak najpopularniejsza dwójka polskich naukowców, jeśli chodzi o ich powszechną rozpoznawalność – odpowiedział dyplomatycznie rozmówca Onetu.

„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, wydało go POLSKIE PLEMIĘ”. Znacie ten dwuwiersz? Może i ze współczesnego punktu widzenia był pochodzenia niemieckiego, ale w tamtych czasach nie prowadzono takiej kwalifikacji. Kopernik był poddanym króla POLSKIEGO i to określało jego przynależność, można byłoby rzec, państwową. Nie ma co skrywać, że żył w środowisku niemieckojęzycznym, bo takie przeważało wówczas w Toruniu i w jego rodzinie byli przodkowie niemieckojęzyczni. Wiedzieć trzeba, że odkrycie Kopernika ukazało się drukiem dzięki UCZONYM NIEMIECKIM. To oni namówili do tego astronoma, poddanego króla polskiego. Pierwsze wydanie „O obrotach sfer niebieskich” ukazało się w 1543 r. w Norymberdze. Z Kopernikiem jest tak, jak z Chopinem. Dla nas – to polski kompozytor, a dla Francuzów? Wiadomo, ich! Ważne, że na tym co po sobie zostawili Chopin i Kopernik zyskał cały świat, a nie tylko Francuzi, Niemcy i Polacy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki