Znikną bramki na autostradzie A4!

i

Autor: Autor: Ralf Lotys (Sicherlich) / Wikimedia Commons

Koniec z bramkami na płatnych autostradach. Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany

2020-09-28 14:35

To będzie prawdziwa ulga dla kierowców. Na niektórych państwowych autostradach mają zniknąć bramki. Ministerstwo Finansów we współpracy z Krajową Administracją Skarbową przygotowują wprowadzenie nowego sposobu poboru opłat za przejazd autostradą A4 i A2 dla pojazdów z kategorii lekkich. Wiemy, od kiedy mniej więcej możemy się spodziewać nowych rozwiązań. Więcej na se.pl.

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany jeśli chodzi o opłaty za przejazd na autostradzie A2 i A4. Od 1 lipca 2020 r. szef KAS odpowiada za pobór opłaty za przejazd autostradą na dwóch odcinkach: Konin – Stryków (A2) oraz Wrocław – Sośnica (A4). Obecnie na tych odcinkach opłata jest pobierana w sposób manualny, z wykorzystaniem tzw. bramek lub elektronicznie, przy użyciu dedykowanych urządzeń OBU w technologii radiowej. Jednak MF chce wprowadzić istotne zmiany.

- Przygotowujemy rozwiązania, które pozwolą na odejście od manualnego poboru opłaty za przejazd autostradą i likwidację tzw. bramek. Naszym celem jest pobór wszystkich opłat drogowych w jednym systemie bezbramkowym. Chcemy w pełni wykorzystać potencjał nowych technologii i stworzyć system, który będzie bezpieczny i wygodny dla użytkowników dróg – mówi minister finansów Tadeusz Kościński.

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa mają zamiar wprowadzić dwie nowe metody pobierania opłat od kierowców pojazdów lekkich (czyli do 3,5 tony):

  • zakup biletu autostradowego (e-Ticket),
  • na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (e-Toll), analogicznie jak to ma miejsce dla pojazdów ciężkich np. z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne dostarczonej przez KAS.

Jak podaje ministerstwo dzięki przygotowaniu interfejsu API dla chętnych przedsiębiorców, bilet autostradowy będzie można kupić poprzez  kanały dystrybucji online, takie jak np. serwis internetowy, terminale samoobsługowe, bezpłatną aplikację mobilną, aplikacje bankowe czy integrujące płatności. Bilet będzie można również kupić na stacji paliw czy w kiosku, co będzie wygodne dla osób, które nie korzystają z rozwiązań cyfrowych. Pomysłodawcy widzą trzy korzyści wprowadzenia proponowanych zmian: większe bezpieczeństwo przejazdu, ograniczenie zatorów, oszczędność czasu.

- Proponowane rozwiązania otwierają również drogę do wprowadzenia interoperacyjności na poziomie krajowym, we współpracy z koncesjonariuszami. To możliwość objęcia jednolitym systemem poboru opłat także odcinków autostrad koncesyjnych - twierdzi ministerstwo.

Koniec bramek na A4. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Jak podaje Ministerstwo Finansów termin wprowadzenie zmian to najwcześniej IV kwartał 2021 roku. Wszystko przez wiążące Ministerstwo Finansów umowy z podwykonawcami na obsługę bramek. Możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich w Systemie Poboru Opłaty Elektronicznej KAS z wykorzystaniem aplikacji zostanie uruchomiona wcześniej, wraz ze startem systemu e-Toll. Najprawdopodobniej wprowadzony zostanie również okres przejściowy trwający 3 miesiące, co ma pozwolić użytkownikom na dostosowanie się do zmian.

Aresztowani za kradzieże "na kolec". Ganiali się z policją po polu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki