Koronawirus na Śląsku: FALA zakażeń! Samorządowcy o strefach obostrzeń: "BEZ SENSU!"

2020-08-06 18:12 Bartosz Wojsa
Koronawirus: Nowe obostrzenia na Lubelszczyźnie? Wprowadzą je w tych powiatach [LISTA]
Autor: pixabay.com/MirceaIancu_CandidShots

Ponad 700 nowych zakażeń koronawirusem to dobowy rekord, który wybił w czwartek (6 sierpnia), o czym o godz. 10:30 poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Rząd postanowił od najbliższej soboty wprowadzić nowe obostrzenia: 19 powiatów w Polsce zostanie objętych czerwonymi i żółtymi strefami. Oznacza to dla nich dodatkowe restrykcje, które w pozostałych miejscach w kraju nie będą aż tak surowe. Samorządowcy z "wybranych" miast są oburzeni! Sprawdźcie szczegóły.

Rząd wyznaczył 19 powiatów w Polsce, które zostaną objęte strefami: czerwoną lub żółtą. W zależności od koloru, oznaczać to będzie dodatkowe obostrzenia, które będą obowiązywać na tym terenie w czasie pandemii koronawirusa. To reakcja na nową falę zakażeń w kraju, która od kilku dni bije rekordy. Najwyższy dobowy przyrost wyniósł ponad 700 kolejnych zakażeń! Tak źle nie było od początku epidemii. Jak wyglądać będą nowe restrykcje? W strefie czerwonej każdy będzie musiał zakrywać usta i nos, nawet w przestrzeni otwartej, a nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach. Zakazane zostaną targi, konferencje, pokazy filmowe, koncerty, przedstawienia teatralne czy organizowanie imprez sportowych z udziałem publiczności. Nie wolno też prowadzić siłowni, wesołych miasteczek i uzdrowisk. Wszystkie imprezy rodzinne oraz inne zgromadzenia, w tym wesela, mogą być organizowane maksymalnie do 50 osób. W kościołach i transporcie zbiorowym połowa miejsc może być zapełniona, w restauracjach wraca ograniczenie do jednej osoby na 4m kwadratowe. Jeśli chodzi o strefę żółtą, większość powyższych obostrzeń nie ma zastosowania. Zaostrzono jednak limity osób: jedna czwarta miejsc na imprezach sportowych, kulturalnych i w kinach. Zgromadzenia i imprezy rodzinne - do 100 osób. 

Czerwone strefy zostaną wprowadzone w powiatach i miastach:

 • ostrzeszowski,
 • nowosądecki,
 • Nowy Sącz,
 • wieluński,
 • pszczyński,
 • Ruda Śląska,
 • rybnicki, 
 • Rybnik
 • wodzisławski

Żółte strefy zostaną wprowadzone w powiatach i miastach:

 • wieruszowski,
 • Jastrzębie Zdrój,
 • jarosławski,
 • Żory,
 • kępiński,
 • przemyski,
 • cieszyński,
 • pińczowski, 
 • Przemyśl
 • oświęcimsk

Ta informacja zszokowała mieszkańców "wybranych" regionów, ale zdziwienia nie kryją też samorządowcy. Padło wiele ostrych słów, w tym określenie nowych zasad jako "bezsensowne". Prezydenci i radni miast wciąż czekają na szczegóły wprowadzanych obostrzeń. 

- Jaki sens ma dla nas czerwona strefa, skoro wielu rybniczan pracuje poza miastem? Szkoda też, że jak zwykle dowiadujemy się z mediów o takich zmianach. Dodatkowo niewiele mamy tych informacji - napisał na Facebooku Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, gdzie znajduje się m.in. kopalnia Chwałowice, która jest jednym z głównych ognisk koronawirusa w regionie.

- Jako władze samorządowe jesteśmy zaskoczeni samą formą przekazu tej decyzji. Po raz kolejny bowiem usłyszeliśmy o zapowiedziach niepopartych konkretnymi aktami prawnymi. Podczas porannej konferencji prasowej dowiedzieliśmy się w zasadzie tylko tyle, że znaleźliśmy się na tzw. czerwonej liście powiatów, gdzie od najbliżej soboty wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia. Dopiero kilka godzin po niej na stronie internetowej ministerstwa zdrowia przedstawiona została lista powiatów oraz szczegóły obostrzeń - napisała, również na Facebooku, prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Prezydent Rudy Śl. zwróciła uwagę na kilka niejasnych punktów: co z przedszkolami, które normalnie już funkcjonują? Jak dokładnie ma wyglądać transport zbiorowy w ramach metropolii i przejazdów między miastami w strefie oraz poza nią? Zarząd Transportu Metropolitalnego również poruszył tę kwestię. Wiele jest niejasności, a samorządowcy mają nadzieje, że prędko zostaną one rozwiane, gdyż nowe zasady mają wejść w życie już w sobotę, 8 sierpnia.  

Jak podaje RMF24, według danych sanepidu w woj. śląskim - gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń - koronawirusa wykryto u 17 tys. 229 osób (w czwartek poinformowano o 137 nowych przypadkach zakażenia w regionie, nie tylko wśród górników), z których 403 zmarły. W regionie wyzdrowiały 14 tys. 582 osoby, czyli ponad 84,6 proc. wszystkich zakażonych.

"Obecnie z koronawirusem zmaga się m.in. 1164 górników - ponad dwa razy więcej niż trzy tygodnie temu, kiedy zakażonych było 550 pracowników kopalń. Najwięcej nowych przypadków (90) wykryto w czwartek Polskiej Grupie Górniczej", podaje RMF24. - Koronwirusa ma obecnie 842 górników z Polskiej Grupy Górniczej, 219 z prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach i 103 z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dane te nie uwzględniają jeszcze wszystkich wyników najnowszych, trwających także w tym tygodniu, badań przesiewowych w wybranych kopalniach - czytamy w serwisie internetowym tego radia. 

W Katowicach pojawił się "Książkobus"

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.