Przejście graniczne w Cieszynie

i

Autor: Ondřej Žváček/cc/wikipedia.org Przejście graniczne w Cieszynie

Koronawirus w Polsce. Granice zamknięte! Co z Polakami pracującymi w Czechach?

2020-03-14 21:03

Od niedzieli 15 marca na 10 dni zostaną zamknięte granice naszego kraju dla cudzoziemców. Obywatele Polski mogą wracać do Polski, jednak są zobowiązani do przejścia czternastodniowej kwarantanny. Co z osobami, które pracują za granicą?

W piątek 13 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował, że polskie granice zostaną na jakiś czas zamknięte. To oznacza, że w woj. śląskim będą otwarte tylko cztery przejścia graniczne, za każdym razem odbędzie się kontrola dokumentów i rutynowe mierzenie temperatury. Dodatkowo każdy będzie musiał przejść czternastodniową kwarantannę. Zawieszone zostaną międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo będzie działał nadal. Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń. Co z osobami, które na co dzień pracują za granicą? W woj. śląskim mieszkają tysiące osób, które na co dzień zarabiają m.in. w czeskich kopalniach. Jak będzie wyglądała sytuacja w ich przypadku? Będą one traktowane wyjątkowo.

Osoby:

  • z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim,
  • kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów,

nie będą musiały przechodzić kwarantanny.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchamia infolinię dotyczącą możliwości przekraczania granic państw. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu: +48 22 523 8880.

Wprowadzono stan zagrożenia epidemiologicznego. Czeka nas wiele ograniczeń.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE