Koronawirus w Polsce: Zakaz wychodzenia dzieci z domu. Jakie mandaty dla rodziców?

2020-10-23 11:31 Bartosz Wojsa
Koronawirus w Polsce: Zakaz wychodzenia dzieci z domu. Jakie mandaty dla rodziców?
Autor: KWP Łódź Koronawirus w Polsce: Zakaz wychodzenia dzieci z domu. Jakie mandaty dla rodziców?

Koronawirus w Polsce: Zakaz wychodzenia dzieci z domu. Jakie mandaty dla rodziców? To nowe obostrzenia, które wprowadził rząd. Premier RP Mateusz Morawiecki ogłosił nowe restrykcje podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek, 23 października. Osoby do 16. roku życia nie będą mogły same wychodzić z domów! Rodzice muszą liczyć się z mandatami.

Koronawirus w Polsce: Zakaz wychodzenia dzieci z domu. Co trzeba wiedzieć?

W piątek, 23 października, po godz. 11:00 rozpoczęła się konferencja prasowa premier RP Mateusza Morawieckiego dotyczą nowych obostrzeń wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa w Polsce. Ważnym tematem poruszonym podczas wystąpienia premiera były nowe zakazy wprowadzone w szkołach i wobec najmłodszych mieszkańców naszego kraju. Rząd wprowadził między innymi naukę w trybie zdalnym w klasach 4-8, a także zapowiedział, że szkoły wyższe i średnie również będą uczyć się online. Przedszkola i żłobki pozostaną otwarte, premier Morawiecki nie wspomniał nic o tego typu placówkach edukacyjnych, co wskazuje na to, że zmian w tym zakresie nie będzie. Najbardziej drastyczna zmiana dotyczy jednak dzieci!

Wprowadzono bowiem zakaz wychodzenia z domów przez dzieci, który będzie obowiązywał od soboty, 24 października. Co trzeba wiedzieć? Osoby do 16. roku życia w godzinach 8-16 mogą wychodzić z domu tylko pod opieką osoby dorosłej. Czy to oznacza, że po godz. 16 mogą już wychodzić same? Te informacje jeszcze nie zostały sprecyzowane. Gdy to się stanie, będziemy Państwa informować. 

Koronawirus w Polsce: Zakaz wychodzenia dzieci z domu. Jakie mandaty dla rodziców?

Już teraz wiadomo, że nie stosowanie się do obostrzeń będzie skutkował mandatami. Jakie mandaty dla rodziców, jeśli dziecko opuści dom w godzinach 8-16 samo, bez opieki osoby dorosłej? Wysokość kar nie została jeszcze sprecyzowana. Prawdopodobnie będą to mandaty sięgające około 500 złotych, a może nawet więcej. W przypadku interwencji policji czy straży miejskiej, dziecko może zostać też odwiezione do domu. Dotyczy to osób do 16. roku życia, które wyjdą z domu same w godzinach 8-16, czyli w czasie obowiązywania zakazu. Zasady wchodzą w życie od soboty, 24 października. Gdy pojawi się więcej szczegółów, będziemy Państwa informować. 

Katowice: Kolejka do wymazu