Marsz nacjonalistów w Katowicach. Radny prosi prezydenta. "Nie dopuśćcie do tego!"

2020-07-14 9:10
Katowice
Autor: pixabay.com

W sobotę 18 lipca w Katowicach planowany jest marsz środowisk nacjonalistycznych. Organizatorem wydarzenia jest bliżej nieznana organizacja o nazwie Nacjonalistyczny Górny Śląsk. Radny Adam Lejman-Gąska poprosił prezydenta, aby nie dopuścił do tego wydarzenia. Miasto odpowiada, że "każdy ma prawo manifestować swoje poglądy, o ile nie są one sprzeczne z prawem i nie naruszają praw innych osób".

Marsz nacjonalistów w Katowicach. Radny apeluje, by odwołać wydarzenie

18 lipca w stolicy Górnego Śląska odbędzie się marsz pod nazwą "Katowice Miastem Nacjonalizmu". Jego organizatorem jest grupa pod nazwą „Nacjonalistyczny Górny Śląsk”. Na swoim profilu społecznościowym przedstawiciele tej grupy piszą, że "w ostatnich miesiącach na ulicach Katowic odbywają się wyłącznie lewackie spędy, w których ciągle te same osoby manifestując (...) czy to przepraszając za rasizm w Ameryce czy to walcząc o prawa czteroliterkowców (czyli środowisk LGBT przyp. red.)".

- Tymczasem działalność narodowa ustaje w całej Polsce, w tym także w naszym regionie. Coraz więcej młodych ogłupionych Netflixem i zachodnią antykulturą angażuje się w lewicową aktywność. Najwyższy czas to zmienić i pokazać, że Katowice są miastem nacjonalizmu - w taki sposób NGŚ zaprasza na swój marsz.

Adam Lejman-Gąska chce, aby miasto odwołało to zgromadzenie. Jak czytamy w serwisie infokatowice.pl radny napisał do prezydenta z, że "w naszym mieście nie ma miejsca na szerzenie mowy nienawiści"i  wyraził nadzieję, iż "do tej demonstracji władze miasta nie dopuszczą".

Miasto odpowiada: Każdy ma prawo manifestować swoje poglądy

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy władze miasta. Ewa Lipka, rzecznika Urzędu Miasta Katowice przesłała nam krótkie oświadczenie w sprawie marszu.

- W przypadku zgromadzenia, o które dopytuje Pan Redaktor informuję, że wpłynęło zgodnie z przepisami prawa takie zgłoszenie osoby prywatnej i zostało przyjęte do wiadomości. Informacja o zgromadzeniu została opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej i przekazana do służb. Należy podkreślić, że Katowice to miasto otwarte na dialog i dyskusję – w mieście odbywa się wiele demonstracji i marszów, m.in. Marsz dla Klimatu, Parada Równości, Marsz Autonomii Śląska. Każdy ma prawo manifestować swoje poglądy, o ile nie są one sprzeczne z prawem i nie naruszają praw innych osób. Jednocześnie samo manifestowanie musi odbywać się w sposób nie zagrażający bezpieczeństwu mieszkańców Katowic i ich mieniu. Przypomnijmy, że w maju 2018 roku rozwiązaliśmy zgromadzenie publiczne Młodzieży Wszechpolskiej, gdyż uznaliśmy, że pojawiło się takie zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców. Sąd Apelacyjny podtrzymał nasze stanowisko w tej sprawie - odpowiedziała nam rzeczniczka Urzędu Miasta.

Marsz środowisk nacjonalistycznych rozpocznie się w sobotę 18 lipca na Placu Miarki w Katowicach o godz. 13.00. Środowiska lewizowe zapowiadają kontrmanifestacje.

Lotnisko w Katowicach rozbudowuje się
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE