Mieszańcy Imielina protestują! Nie chcą wydobycia pod miastem! [ZDJĘCIA] [AUDIO]

2018-05-25 20:02

Przed Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach odbył się w piątek (25.05) protest. Do serca województwa śląskiego przyjechała ponad setka przedstawicieli Imielina.

Zgromadzenie skierowane było przeciwko uruchomieniu wydobycia węgla ze złoża Imielin- Północ przez Kopalnię Piast-Ziemowit, która należy do Polskiej Grupy Górniczej. Mieszkańcy miasta obawiają się odkształceń terenu i zniszczenia ich domów. Twierdzą, że planowane wydobycie węgla na płytkich pokładach najtańszą metodą "na zawał" realnie zagraża ich bezpieczeństwu.

Nikt z nami nie chce rozmawiać, nikt nam nie chce pomóc – boimy się o swoje domy, życie. Chcą zniszczyć nasze miasto. Nie czujemy się już bezpiecznie – mówią protestujący.

– Nasze domy nie są zabezpieczone, kościół nie jest zabezpieczony i rurociąg. Nie chcemy być drugim Bytomiem! Do tej pory mamy pisma z Głównego Instytutu Górnictwa, który zapewniał nas, że nigdy w Imielinie wydobycia węgla nie będzie. – dodają.

Imielin liczy 8,8 tysięcy mieszkańców, a pod petycją podpisało się aż 1,3 tysięcy osób! Petycję przygotowali mieszkańcy i samorząd.

Decyzja w sprawie uruchomienia wydobycia w Imielinie ma zapaść we wrześniu.

Zobacz też: Tragiczny wypadek. Osobówka zderzyła się z ciężarówką, nie żyje 19-latek [ZDJĘCIA]

Zobacz TO WIDEO 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE