ks. Franciszek Płonka

i

Autor: Shutterstock; Diecezja Bielsko-Żywiecka

Bardzo smutne wieści

Nie żyje słynny egzorcysta ks.Franciszek Płonka. To on napisał list do lekarzy w sprawie aborcji

Zmarł ks. prałat Franciszek Płonka. Miał 83 lata. Pierwszy duszpasterz rodzin diecezji bielsko-żywieckiej, a wcześniej wieloletni duszpasterz akademicki w Krakowie. Był egzorcystą i autorem słynnego listu otwartego do lekarzy w sprawie ustawy aborcyjnej. Wierni będą mogli osobiście pożegnać zmarłego księdza. 3 czerwca o godzinie 18., nastąpi importa.

Zmarł ks. prałat Franciszek Płonka, słynny egzorcysta i autor listu otwartego do lekarzy w sprawie aborcji

29 lipca w godzinach w godzinach popołudniowych zmarł ks. prałat Franciszek Płonka, pierwszy duszpasterz rodzin diecezji bielsko-żywieckiej, a wcześniej wieloletni duszpasterz akademicki w Krakowie. Zasłużony kapłan rodem z Zarzecza przeżył prawie 83 lata, w tym 58 jako kapłan.

Przyjął święcenia kapłańskie w Katedrze Wawelskiej 11 kwietnia 1965 r. z rąk arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyły, który wysłał młodego kapłana na specjalistyczne studia do szwajcarskiego Fryburga. Pracę doktorską ks. Płonka opracowywał na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. W tym także mieście przez 20 lat prowadził duszpasterstwo akademickie przy kościele pw. św. Anny.

To o nim 8 czerwca 1979 roku w przemówieniu do młodzieży zgromadzonej przed krakowskim kościołem na Skałce mówił Jan Paweł II: „Oczywiście Anna bez przerwy się tu odzywała, ponieważ ksiądz Płonka to jest właśnie Święta Anna”.

W momencie powstania diecezji bielsko-żywieckiej w 1992 roku ks. Franciszek zaangażował się w budowę od podstaw struktur duszpasterstwa rodzin. W pierwszych miesiącach istnienia nowej jednostki administracyjnej Kościoła doprowadził do powołania Studium Teologii Rodziny, należącego początkowo do PAT w Krakowie. Dzięki staraniom kapłana powstał również Diecezjalny Dom Matki i Dziecka w Lipniku i inne rodzinne inicjatywy. Dbał o stałą działalność formacyjną w ramach kierowanego przez niego duszpasterstwa, inicjował liczne warsztaty, konferencje, sesje naukowe i publikacje o tematyce prorodzinnej.

Wielkim wydarzeniem był diecezjalny Rok Rodziny w 2007 roku. Podjął także liczne dzieła charytatywne i formacyjne w ramach pomocy rodzinom, takie jak: Diecezjalny Fundusz Obrony Życia, Adopcja Miłości, Diecezjalny Ośrodek Wspierania Rodziny, spotkania małżeńskie, Diecezjalna Poradnia Rodzinna, Dzieło Duchowej Adopcji, „Krucjata Modlitwa w Obronie Poczętych”, okno życia.

Nie od początku chciał być egzorcystą

Gdy biskup ordynariusz poprosił by został egzorcystą w diecezji bielsko-żywieckiej, to w pierwszej chwili chciał odmówić.

"Później pomyślałem jednak, że nie mogę tego rozpatrywać w kategorii „mojej sprawy”, ale jako sprawy Kościoła, którego jestem narzędziem. Przyjąłem więc tę funkcję i staram się ją wykonywać najlepiej jak potrafię" - mówił w wywiadzie udzielonym portalowi niedziela.pl

Jak podkreślał, rytuał egzorcyzmu był zawsze w Kościele katolickim obecny, a w samej Francji jest 300 egzorcystów, a we Włoszech jeszcze więcej.

Napisał list otwarty do lekarzy w sprawie aborcji

W 1997 roku, w związku z wejściem w życie „Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego…” ks. Franciszek Płonka skierował słynny list otwarty do lekarzy w przychodniach i oddziałach ginekologiczno-położniczych na terenie diecezji.

Zainicjował liczne spotkania informacyjno-formacyjne nt. etyki małżeńskiej, wychowywania dzieci, poradnictwa, duchowości.

Na emeryturę przeszedł 7 lat temu.

Pogrzeb księdza Franciszka Płonki

Pogrzeb ks. prałata Franciszka Płonki odbędzie się w piątek 4 sierpnia br., o godzinie 15:00 w kościele w Zarzeczu, następnie odprowadzenie na cmentarz parafialny. Przed Mszą świętą czuwanie przy trumnie zmarłego. Importa odbędzie się w czwartek 3 sierpnia br., o godzinie 18:00 w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej na osiedlu Karpackim. Przed Mszą świętą od godziny 17:00 modlitwa przy trumnie zmarłego.

Sonda
Czy wierzysz w egzorcyzmy?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany