Warto wiedzieć

Od luksusowego kurortu do zapomnianej ruiny. W PRL-u roiło się tu od tłumów

2025-05-12 15:10

W czasach PRL-u był synonimem luksusu i elegancji dostępnym jedynie dla elit - oferował unikalne udogodnienia, które wyróżniały go na tle innych miejsc, lecz z biegiem lat popadł w zapomnienie i ruinę. Dziś jednak opuszczony niegdyś kompleks odradza się, a jego odnowa daje nadzieję na przywrócenie mu dawnej świetności i ponowne zdobycie popularności wśród polskich turystów.

Super Express Google News

Spis treści

  1. Tu odpoczywała elita. Luksusowy kurort z czasów PRL-u
  2. Kozubnik niszczał przez lata. Jak dziś wygląda PRL-owski kurort?

Tu odpoczywała elita. Luksusowy kurort z czasów PRL-u

Kozubnik jako przysiółek wsi Porąbki w województwie śląskim niegdyś słynął z luksusowego osiedla i ośrodka wczasowego, uważanych za jedne z najbardziej ekskluzywnych w Polsce.

Historia tego miejsca sięga 1968 roku, kiedy to rozpoczęto budowę ośrodka wypoczynkowego, mającego zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na miejsca rekreacji dla pracowników największych zakładów przemysłowych w PRL-u. Zespół Domów Wypoczynkowo-Szkoleniowych Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego w Porąbce - tak brzmiała ówczesna nazwa - miał być nowoczesnym kompleksem, bez precedensu w kraju.

Inwestorzy i projektanci zrealizowali swoją wizję, a po 1970 roku nastąpiło uroczyste otwarcie. Powstało kilkanaście hoteli, apartamentów, restauracji, kawiarni, basenów, saun, kortów tenisowych i dyskotek. Nic więc dziwnego, że Kozubnik szybko zyskał reputację ekskluzywnego miejsca, dostępnego głównie dla pracowników hut, członków partii i elit. Ośrodek cieszył się dużą popularnością, jednak wraz z upadkiem PRL-u, nadszedł również kres jego świetności.

Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią.

Kozubnik przed laty [ZDJĘCIA]

Kozubnik niszczał przez lata. Jak dziś wygląda PRL-owski kurort?

Transformacja ustrojowa lat 90. XX wieku okazała się zgubna dla Kozubnika. Kultowy ośrodek wypoczynkowy zaczął podupadać z powodu przemian gospodarczych, prywatyzacji zakładów i nowych realiów rynku pracy. Z biegiem lat opustoszał, stając się ruiną, która przyciągała jedynie złomiarzy i entuzjastów urbexu.

Co ciekawe jednak, w pewnym momencie pojawiły się plany rewitalizacji ośrodka. Inwestorzy dostrzegli potencjał Kozubnika i w 2017 roku rozpoczęto pierwsze prace, co zaowocowało otwarciem nowych apartamentów w trzech budynkach. Odwiedzający to miejsce mogą obecnie zaobserwować postępujące zmiany na lepsze. 

Jeśli jesteście ciekawi, jak przedstawia się Kozubnik na archiwalnych oraz współczesnych fotografiach, zachęcamy do sprawdzenia naszej galerii zdjęć powyżej. 

QUIZ PRL. Pewex w PRL - okno na Zachód. Jak dobrze znasz sklepy marzeń?
Pytanie 1 z 15
Na bazie jakich sklepów powołano do życia Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex”?
Zakupy Pewex Baltona
Ta afera wstrząsnęła całą Polską. Śmierć za mięso w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki