Orzesze: Koń zerwał ogrodzenie, by uwolnić swoich kolegów. Wszyscy ruszyli na miasto!

2020-09-21 8:04 Bartosz Wojsa

Policjanci z komisariatu w Orzeszu mieli do czynienia z nietypową interwencją. Według zgłoszenia świadka, na trasie między dzielnicą Zazdrość a centrum Orzesza, środkiem drogi szły cztery konie. Z uwagi na zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym mundurowi musieli odnaleźć zwierzęta i otoczyć je odpowiednią opieką, żeby nikomu nic się nie stało.

W piątek, 18 września, około godz. 7:30 dyżurny Komisariatu Policji w Orzeszu otrzymał informację, że ulicą Żorską w kierunku centrum miasta idą konie bez opiekuna. Ze względu na zagrożenie w ruchu drogowym, na miejsce skierowano dzielnicowych. - Policjantom udało się zlokalizować zwierzęta. Okazało się, że czworonogi same wróciły już do stadniny, z której pochodzą. Właściciel wyjaśnił, że sytuacja miała charakter incydentalny, gdyż jeden z koni zerwał elektryczne ogrodzenie, a pozostałe w zagrodzie zwierzęta wykorzystały moment i uciekły. Policjanci poprzestali więc na pouczeniu osoby odpowiedzialnej za zaistniałą sytuację - mówią funkcjonariusze. 

Przy okazji tego zdarzenia policjanci przypominają o odpowiedzialności karnej w przypadku niezachowania środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Zgodnie z przepisami Kodeksu Wykroczeń:

  • artykuł 77§1 stanowi, iż „kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”.
  • artykuł. 77 § 2 k.w. sprowadza się do sformułowania, że „kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany”

- W ramach omawianego przepisu wskazywano w judykaturze, iż „odpowiedzialność za popełnienie wykroczenia z art. 77 k.w. ponosi osoba, która trzyma zwierzę, przy czym nie musi to być koniecznie właściciel czy hodowca zwierzęcia, ale może to być każdy, kto jest z jakiegokolwiek tytułu zobowiązany do nadzoru, opieki nad zwierzęciem, w tym osoba prywatna bezpłatnie sprawująca w tym momencie opiekę nad zwierzęciem” (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 7 października 2014 r. w sprawie o sygn. akt I SA/Gd 268/14) - przypominają mundurowi. 

Seks na Mariackiej w Katowicach

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.