Pogrzeb policjanta z Raciborza. Mama dotknęła urny i wszyscy zalali się łzami. Grób Michała Kędzierskiego utonął w kwiatach [ZAPIS RELACJI]

2021-05-07 14:27
Pogrzeb policjanta z Raciborza. Tłumy przed kościołem. Ostatnie pożegnanie Michała Kędzierskiego
Autor: Kasia Zaremba / SE Pogrzeb policjanta z Raciborza. Tłumy przed kościołem. Ostatnie pożegnanie Michała Kędzierskiego

Pogrzeb policjanta z Raciborza. Michał Kędzierski został zastrzelony przez bandytę we wtorek, 4 maja. Do tragedii doszło przy ulicy Chełmońskiego, gdzie 40-letni Radosław Ś. wyciągnął broń i strzelił do funkcjonariusza. Mimo reanimacji, nie udało się uratować 43-letniego Michała. W piątek, 7 maja, podczas uroczystości pogrzebowych żegna go rodzina, przyjaciele oraz funkcjonariusze z pracy. Uroczystość odbywa się z policyjnymi sztandarami. Pogrzeb ma miejsce miejsce w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu. Poniżej relacja z uroczystości.

Spis treści

  1. Pogrzeb: Ostatnie pożegnanie Michała Kędzierskiego. Relacja z uroczystości, minuta po minucie
  2. Pogrzeb policjanta z Raciborza. Michał Kędzierski, ostatnie pożegnanie
  3. W Raciborzu rozegrał się dramat. Zdjęcia z miejsca zdarzenia mrożą krew w żyłach
  4. Radosław Ś. usłyszał trzy zarzuty. Prokuratura: Grozi mu dożywocie
  5. Policjant Michał Kędzierski zastrzelony na służbie. Tragedia w Raciborzu

Pogrzeb: Ostatnie pożegnanie Michała Kędzierskiego. Relacja z uroczystości, minuta po minucie

Godz. 14:10 Gdy mama policjanta dotknęła urny, wszyscy razem z nią zalali się łzami. Michał Kędzierski został pochowany

Michał Kędzierski został pochowany. Gdy mama policjanta dotknęła urny z prochami jej syna, wszyscy razem z nią zalali się łzami. To koniec oficjalnych uroczystości pogrzebowych. Grób zalał się kwiatami. Relacja zostanie zakończona. 

Godz. 13:50 Ruszył kondukt przez szeroką aleję cmentarną

Ogromne wieńce kwiatów, policjanci trzymający zdjęcie śp. Michała Kędzierskiego i kondukt, który właśnie ruszył szeroką aleją cmentarną. Zastrzelony policjant zostanie za chwilę pochowany. Urna z jego prochami spocznie w grobie. 

Godz. 13:40 Rodzina we łzach, tłumy na cmentarzu. Ludzie ustawili się w rzędach przy drodze

Mnóstwo osób wyszło na ulicę, by przed kościołem w Raciborzu pożegnać Michała Kędzierskiego. Ludzie ustawili się w rzędach przy drodze, skąd obserwowali odjeżdżający samochód z urną z prochami zastrzelonego mundurowego. Zostanie on pochowany na tutejszym cmentarzu. Rodzinę we łzach podnoszą na duszu nie tylko najbliżsi, ale także policjanci i mieszkańcy, którzy cenili Michała. 

Godz. 13:30 Pamięć Michała Kędzierskiego uczczono również w Pałacu Prezydenckim

Nagranie, na którym służba salutuje, a w tle rozbrzmiewają sygnały, opublikowano na oficjalnym profilu na Twitterze Kancelarii Prezydenta. Pamięć o Michale Kędzierskim uczczono również w Pałacu Prezydenckim. 

Godz. 13:20 Media społecznościowe zalewa fala pożegnań dla policjanta. W akcję włącza się wiele miast w Polsce

"Dziś żegnamy Naszego Kolegę Śp. asp. Michała Kędzierskiego, który zginął służąc Ojczyźnie. W południe w całym kraju rozbrzmiały syreny policyjnych radiowozów oraz pojazdów zaprzyjaźnionych służb – tym gestem solidarności oddajemy cześć Michałowi. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!", napisali na Twitterze (pisownia oryginalna) śląscy policjanci, załączając nagranie, na którym widać salutujących mundurowych i radiowozy na sygnałach. Podobny wpis zamieścił profil Polska Policja. Mundurowi z wielu miast w całej Polsce żegnają Michała Kędzierskiego. A na pogrzebie cześć oddają mu tłumy: rodzina, przyjaciele, policjanci i mieszkańcy Raciborza. 

Godz. 13:10 Komendant policji w Raciborzu: "Zostawił w rozpaczy nas wszystkich"

Podczas uroczystości pogrzebowych zabrał głos między innymi komendant policji w Raciborzu, Łukasz Krebs. "Zawsze pozostaniesz w naszych sercach jako ciepły, życzliwy i uczynny kolega", mówił. "Zostawiłeś w rozpaczy nas wszystkich. To dla mnie ogromny zaszczyt i honor, że mogłem mieć w swoich szeregach takiego policjanta", dodawał. "Michał chciał zostać policjantem, żeby pomagać innym ludziom, słuchać. Moje serce rozpiera duma, ale i ogromny żal, że musiał oddać swoje życie", wyliczał. Wypowiedź komendanta poruszyła wielu zgromadzonych w kościele osób. 

Godz. 13:00 Odznaczenia dla Michała Kędzierskiego ustawiono obok jego zdjęcia. Serce pęka

Zdjęcie policjanta Michała Kędzierskiego, przepasany czarną wstęgą i wielki wieniec kwiatów. Na ten widok serce aż pęka! Odznaczenia, które mundurowemu pośmiertnie nadał prezydent Andrzej Duda i Mariusz Kamiński zostały ustawione obok zdjęcia Michała, postawione przez przedstawicieli rządowych. 

Godz. 12:42 Płacz niesie się po kościelnych murach. Michał Kędzierski był wspaniałym człowiekiem

Michał Kędzierski był wspaniałym człowiekiem - przekonywali koledzy po fachu już po tym, jak ich przyjaciel został zastrzelony przez bandytę w Raciborzu. Mundurowego żegnają tłumy, a po kościelnych murach niesie się płacz tych, których strata policjanta zabolała najbardziej. Michała żegnają rodzina i najbliżsi, mieszkańcy Raciborza, którym był dobrze znany - także jako lokalny dziennikarz, promujący w mediach policję. 

Godz. 12:30 Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył Michała Kędzierskiego

Podczas uroczystości pogrzebowych poinformowano, że prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył Michała Kędzierskiego. W kościele padły wzruszające słowa. Jest tutaj mnóstwo delegacji policyjnych, w miastach w Polsce grzmią sygnały dźwiękowe, a przed kościołem zebrało się mnóstwo osób. Wszyscy oddają cześć zmarłemu policjantowi, który został zastrzelony podczas akcji w Raciborzu. Poinformowano też, że Mariusz Kamiński mianował pośmiertnie młodszego aspiranta Kędzierskiego - aspirantem policji. 

Godz. 12:15 Ludzie opłakują policjanta. W miejscu tragedii zapalono dziesiątki zniczy

Tam, gdzie Michał Kędzierski został śmiertelnie postrzelony przez bandziora, mieszkańcy zapalili dziesiątki zniczy. W Raciborzu zebrali się, by wspierać rodzinę. Są tutaj najbliżsi mundurowego, jego koledzy i koleżanki z pracy, ale również zwykli mieszkańcy, którzy chcą dać mu wsparcie. "Aż mi łzy pociekły, gdy zawyły sygnały", powiedziała nam jedna z mieszkanek Bydgoszczy, gdzie policjanci zawyli sygnałami dźwiękowymi, by oddać hołd policjantowi. 

Godz. 12:05 W miastach w całej Polsce zawyły sygnały na cześć zmarłego policjanta

Dostajemy sygnały z wielu miast w całej Polsce od mieszkańców, którzy słyszeli, że o godz. 12:00 - zgodnie z zapowiedzią - zawyły sygnały na cześć zmarłego policjanta. To akcja mundurowych, którzy sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi chcą oddać cześć pamięci zastrzelonego policjanta z Raciborza. 

Godz. 11:52 Tłumy przed kościołem. Wnieśli do środka urnę z prochami policjanta

Przed kościołem w Raciborzu są już tłumy wiernych, widać też mnóstwo policjantów. Do środka wniesiono urnę z prochami zastrzelonego funkcjonariusza. W całym kraju o godz. 12:00 mają zawyć syreny na cześć jego pamięci. Uroczystości się rozpoczynają. 

Godz. 11:30 W okolicach kościoła w Raciborzu pojawiają się pierwsi wierni

Przed kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu, gdzie o godz. 12:00 rozpocznie się pogrzeb mł. asp. Michała Kędzierskiego, zbierają się pierwsi wierni. Policjanta zastrzelonego przez bandytę na służbie pożegna rodzina, najbliżsi oraz mundurowi. Uroczystości pogrzebowe odbędą się ze sztandarami policyjnymi. Z uwagi na pandemię koronawirusa, liczba osób będzie jednak ograniczona. 

Godz. 11:00 Na pogrzebie pojawi się między innymi Komendant Główny Policji

Pogrzeb rozpoczyna się o godz. 12:00 w Raciborzu. Na uroczystościach pogrzebowych Michała Kędzierskiego pojawi się między innymi Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, reprezentujący całe środowisko policyjne. "W geście solidarności oraz ku czci policjanta, punktualnie o 12:00 włączmy sygnały świetlne i dźwiękowe, zatrzymajmy się na chwilę i oddajmy honor", zaapelowała śląska policja. 

Godz. 10:30 Radosław Ś. był znanym bandziorem. To on pociągnął za spust i zabił policjanta

Młodszy aspirant Michał Kędzierski został zastrzelony we wtorek, 4 maja. Za spust pociągnął Radosław Ś. Kim jest zabójca policjanta? To znany w środowisku bandzior. Miał na koncie niejedno przestępstwo, w tym m.in. przewinienia związane z narkotykami, ale również rozbojami i kradzieżami. Według doniesień RMF FM, w samochodzie miał też mieć pistolet maszynowy. Gdyby go użył, ofiar mogłoby być więcej. Radosław Ś. to 40-letni mieszkaniec okolic Raciborza. Obecnie przebywa w szpitalu, w asyście policjantów, ponieważ został postrzelony po tym, gdy zabił Michała Kędzierskiego. Więcej tutaj: Radosław Ś. zabił policjanta z Raciborza. Kim jest? To znany w środowisku bandzior

Godz. 10:00 Kim jest Michał Kędzierski? Policjant z krwi o kości marzył o pracy w zawodzie

Michał Kędzierski zawsze marzył o służbie w policji. Swoje marzenie spełnił w grudniu 2011 roku, wstępując w szeregi mundurowych. Od wielu lat związany był też z lokalnymi mediami, gdzie kreował pozytywny wizerunek policji. "Był zawsze otwarty na potrzeby innych, nigdy nie odmówił pomocy. Na zawsze pozostanie w naszych sercach jako ciepły, uśmiechnięty, życzliwy i uczynny kolega. Był znakomitym i pewnym towarzyszem na służbie. Zawsze pomocnym i gotowym poświęcić każdemu swój czas", wspominają go koledzy z pracy. Policjant z Raciborza zginął na służbie z rąk przestępcy, który wycelował w niego broń i bez wahania pociągnął za spust. "W sercach naszych i pamięci trwać będzie na zawsze", podaje policja śląska.

Godz. 09:30 Pogrzeb odbędzie się w kościele w Raciborzu. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12:00

W piątek, 7 maja, podczas uroczystości pogrzebowych policjanta z Raciborza pożegna rodzina, przyjaciele oraz funkcjonariusze z pracy. Uroczystość odbędzie się z policyjnymi sztandarami. Pogrzeb będzie miał miejsce w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu. Rozpocznie się o godz. 12:00. Tutaj będziemy prowadzić relację z uroczystości, minuta po minucie. 

Pogrzeb policjanta z Raciborza. Michał Kędzierski, ostatnie pożegnanie

Młodszy aspirant Michał Kędzierski, policjant z Raciborza zastrzelony przez bandytę, zostanie pochowany w piątek, 7 maja. Jego pogrzeb odbędzie się o godz. 12:00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu i będzie miał charakter oficjalny. Udział w uroczystościach zapowiedział między innymi Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, reprezentujący całe środowisko policyjne. "W geście solidarności oraz ku czci policjanta, punktualnie o 12:00 włączmy sygnały świetlne i dźwiękowe, zatrzymajmy się na chwilę i oddajmy honor", zaapelowała śląska policja. W "Super Expressie" będziemy prowadzić relację na żywo z uroczystości. Rozpocznie się ona w piątek, 7 maja, tuż przed początkiem pogrzebu. 

W Raciborzu rozegrał się dramat. Zdjęcia z miejsca zdarzenia mrożą krew w żyłach

Radosław Ś. usłyszał trzy zarzuty. Prokuratura: Grozi mu dożywocie

W środę, 5 maja, odbyła się konferencja prasowa, na której Joanna Smorczewska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, poinformowała o trzech zarzutach, jakie zostały przedstawiony sprawcy, który zastrzelił policjanta. "Pierwszy zarzut dotyczy zabójstwa funkcjonariusza policji w trakcie pełnienia obowiązków służbowych. Drugi usiłowania zabójstwa funkcjonariusza policji oraz trzeci: nielegalnego posiadania znacznych ilości broni oraz amunicji", wyliczała Smorczewska. Gdy zakończy się przesłuchanie podejrzanego, prokuratura złoży do sądu wniosek o jego tymczasowe aresztowanie. Decyzję w tej sprawie podejmie Sąd Rejonowy. Radosławowi Ś. grozi kara dożywotniego więzienia. 

Policjant Michał Kędzierski zastrzelony na służbie. Tragedia w Raciborzu

Do tragedii w Raciborzu doszło we wtorek, 4 maja. Policjant z Raciborza, młodszy aspirant Michał Kędzierski, został wówczas zastrzelony na służbie. Mundurowi interweniowali w okolicach stacji benzynowej, gdzie - według zgłoszenia - przebrany za policjanta mężczyzna prawdopodobnie jest pijany lub pod wpływem innych środków odurzających i może poruszać się samochodem. Mundurowi dostrzegli podejrzanego, został przez nich zatrzymany na ul. Chełmońskiego. Wtedy doszło do strzelaniny. Zatrzymany wyciągnął broń i pociągnął za spust. Niestety, mimo reanimacji nie udało się uratować jednego z funkcjonariuszy, którym okazał się mł. asp. Kędzierski. 

Pogrzeb policjanta
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE