KOLEJNE OFIARY COVID-19! Epicentrum na Śląsku. Koronawirus w Polsce [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

2020-06-07 23:11 Bartosz Wojsa, Sebastian Chrostowski, Grzegorz Kluczyński, Michał Górecki, Marek Targoński
Kopalnia Zofiówka. To tutaj odnotowano największy wzrost zakażeń
Autor: Agnieszka Materna/JSW.pl

Koronawirus w Polsce. Trwa walka z koronawirusem! Najgorsza sytuacja wciąż jest w województwie śląskim. W całym kraju od początku epidemii potwierdzono dokładnie 26 561 przypadków zakażeń koronawirusem. Niestety, 1157 pacjentów przegrało nierówną walkę z chorobą COVID-19 i zmarło. Ile jest nowych przypadków na terenie Polski? Gdzie jest najwięcej zakażeń? Sprawdź! Trwa RELACJA NA ŻYWO. Zobacz najnowsze informacje w sprawie epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie na SE.pl!

Ponad 26 tys. zakażonych i przeszło 1150 zgonów. Epidemia koronawirusa w Polsce trwa

W całym kraju od początku epidemii potwierdzono dokładnie 26 561 przypadków zakażeń koronawirusem. Niestety, 1157 pacjentów przegrało nierówną walkę z chorobą COVID-19 i zmarło. Ile jest nowych przypadków na terenie Polski? Gdzie jest najwięcej zakażeń? Sprawdź! Trwa RELACJA NA ŻYWO. Zobacz najnowsze informacje w sprawie epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie na SE.pl!

22.53 Francja: W ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarło 13 osób

PAP: 13 chorych na COVID-19 zmarło w szpitalach we Francji w ciągu ostatniej doby i była to najmniejsza liczba spowodowanych pandemią zgonów od 14 marca – poinformowały w niedzielę władze medyczne. Pandemia w tym kraju spowodowała łącznie 29 155 ofiar śmiertelnych.

22.38 Włochy: Ponad 50 zgonów w 24 godziny. Blisko 200 nowych zakażeń

We Włoszech zmarły ostatniej doby 53 osoby zakażone koronawirusem. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 33 899. Zanotowano 197 nowych zakażeń – informuje PAP, powołując się na dane Obrony Cywilnej. Spada liczba zgonów i nowych infekcji. Według oficjalnych danych obecnie zakażonych koronawirusem jest 35 tysięcy w całym kraju.

21.59 Piaseczno: Dworzec PKP zamknięty przez koronawirusa! Pasażerowie zagrożeni?

W niedzielę przed południem kasa i poczekalnia w podwarszawskim Piasecznie zostały zamknięte. Powodem było zasłabnięcie 95-letniego mężczyzny, u którego podejrzewane jest zarażenie koronawirusem...

Zobacz: Koronawirus na dworcu pod Warszawą? Prewencyjne zamknięcie i dezynfekcja!

21.33 Małopolska: COVID-19 w Tuchowie. Zarażeni zakonnicy i świeccy. DPS zagrożony?

Zakażeni są już nie tylko zakonnicy ze znajdującego się w mieście klasztoru ojców redemptorystów, lecz także osoby świeckie. Istnieje groźba, że COVID-19 zaatakuje masowo pensjonariuszy DPS-u w Tuchowie.

Zobacz: Koronawirus w Tuchowie. Wojewoda potwierdza istnienie ogniska COVID-19 i reaguje!

20.18 Bułgaria: Rośnie liczba zakażeń koronawirusem

Niepokojący wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem odnotowano w Bułgarii w ostatnich dwóch dniach. Według danych resortu zdrowia z niedzieli łącznie wykryto ich w tym czasie 84. W kraju od początku epidemii stwierdzono łącznie 2711 przypadków infekcji – podaje PAP.

20.47 Wielka Brytania: 77 zgonów na COVID-19 w 24 godziny. To... mało?!

Po raz pierwszy od 23 marca dobowa liczba zgonów na COVID-19 w Wielkiej Brytanii jest mniejsza od stu. Jak podało w niedzielę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia, w ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarło 77 osób, w efekcie łączny bilans wzrósł do 40 542 – przekazuje PAP.

W piątek Wielka Brytania stała się drugim państwem świata – po USA – w którym liczba ofiar śmiertelnych epidemii przekroczyła według oficjalnego bilansu 40 tys. Pod względem liczby zakażeń Wielka Brytania zajmuje czwarte miejsce na świecie – za USA, Brazylią i Rosją.

20.15 Trzycyfrowe liczby zakażeń koronawirusem w Indonezji, na Filipinach i w Singapurze

Trzycyfrowe liczby nowych zakażeń koronawirusem potwierdziły w niedzielę służby medyczne w Indonezji, na Filipinach i w Singapurze. Drastycznie różnią się one od dwucyfrowych danych z Malezji i jednocyfrowych z Tajlandii i Wietnamu – zauważa PAP.

Indonezja poinformowała w niedzielę o 672 nowych zakażeniach SARS-CoV-2, co zwiększa ich ogólną liczbę w tym największym kraju Azji Południowo-Wschodniej od wybuchu epidemii do 31 186. W Indonezji zmarło też kolejnych 50 pacjentów, co podniosło bilans ofiar śmiertelnych epidemii do 1851.

Z kolei służby medyczne Filipin poinformowały w niedzielę o 555 infekcjach zanotowanych w ciągu poprzednich 24 godzin oraz dziewięciu zmarłych na COVID-19. Podnosi to liczbę ofiar śmiertelnych tej choroby na terenie archipelagu do 1003, zaś ogólny bilans infekcji do 21 895.

Ministerstwo zdrowia Singapuru poinformowało zaś o 383 nowych zakażeniach, co podnosi liczbę zdiagnozowanych przypadków w tym mieście państwie od wybuchu epidemii do 37 910. Do listy zgonów dołączyła jedna nowa ofiara śmiertelna, 41-letni obywatel Chin, który zmarł w wyniku komplikacji po wypisaniu ze szpitala.

19.33 Koronawirus w Świętokrzyskiem: NIE ŻYJE 75-letnia kobieta

W woj. świętokrzyskim pojawiło się dotąd 515 zakażeń, spośród których 23 zakończyły się śmiercią. W niedzielne popołudnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o tym, że w Starachowicach zmarła 75-letnia kobieta.

Zobacz: Starachowice: NIE ŻYJE 75-letnia kobieta z COVID-19. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia

18.46 Koronawirus na Śląsku. SARS-CoV-2 atakuje rodziny górników. W Tychach zmarł 59-latek

Tylko w niedzielę odnotowano ponad pół tysiąca zakażeń. Wiele z nich to ogniska na Śląsku. Zakażeni są górnicy i ich rodziny. W Tychach koronawirus zabił 59-letniego mężczyznę.

Zobacz: Tychy: Koronawirus ZABIŁ 59-letniego mężczyznę. Zakażone rodziny górników! [NOWE DANE]

18.12 Koronawirus w Polsce. Dramatyczne podsumowanie weekendu!

W kończący się weekend, przez dwa dni, zarejestrowano aż 1151 nowych zarażeń. Tak źle nie było od dawna. Koronawirus w Polsce nie odpuszcza. Ciągle rośnie też liczba ofiar śmiertelnych.

Zobacz: Ponad 1100 nowych zarażeń KORONAWIRUSEM, 20 osób nie żyje! PRZERAŻAJĄCY bilans weekendu

17.38 NOWE DANE Ministerstwa Zdrowia. Ponad 300 zakażeń i kolejne ofiary śmiertelne

Mamy 312 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem – podało w niedzielne popołudnie Ministerstwo Zdrowia. To osoby z województw:

 • łódzkiego (119),
 • śląskiego (108, rodziny górników),
 • mazowieckiego (36),
 • małopolskiego (25),
 • podlaskiego (9),
 • wielkopolskiego (6),
 • dolnośląskiego (4),
 • lubelskiego (2),
 • podkarpackiego (2),
 • pomorskiego (1).

Z przykrością informujemy o śmierci dwóch osób zakażonych koronawirusem: 59-letniego mężczyzny (Tychy), 75-letniej kobiety (Starachowice). Jedna osoba miała choroby współistniejące – podał resort zdrowia.

17.35 MZ: 312 NOWYCH ZAKAŻEŃ i KOLEJNE ZGONY. Nie żyją dwie osoby

17.01 Rosja: Ponad STO OFIAR COVID-19 w 24 godziny. Kilka tysięcy nowych zakażeń!

134 osoby zmarły w Rosji w ciągu minionej doby z powodu zakażenia koronawirusem. Wykryto 8984 nowe infekcje i łączna ich liczba wynosi teraz w Rosji 467 673 – poinformował w niedzielę sztab rządowy. Łączna liczba przypadków śmiertelnych sięgnęła 5859 – przypomina PAP.

Rosja pozostaje na trzecim miejscu wśród krajów świata pod względem wykrytych przypadków koronawirusa, za USA (gdzie jest ich 1,9 mln) i Brazylią (672 tysiące).

16.13 Koronawirus na świecie: 7 000 000 zakażeń i 400 000 zgonów. Dramatyczne dane!

Liczba przypadków koronawirusa na świecie przekroczyła w sobotę siedem milionów. Około 30 proc. przypada na Stany Zjednoczone, 15 proc. na Amerykę Łacińską. Dramatyczny raport ze świata.

Zobacz: SIEDEM MILIONÓW zakażeń SARS-CoV-2. Przekroczyliśmy granicę! 400 tys. ZGONÓW

15.36 Koronawirus w Tuchowie. Zakażeni są NIE TYLKO redemptoryści

Dwa kolejne przypadki koronawirusa w Tuchowie! Tym razem nie chodzi o redemptorystów z klasztoru znajdującego się w tym mieście, lecz o osoby świeckie. Jedna z nich pracuje w publicznym przedszkolu, a druga w szkole muzycznej.

Zobacz: Koronawirus w Tuchowie. Pracownicy szkoły i przedszkola są ZAKAŻENI

15.04 Ukraina: 500 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Są kolejne zgony!

Na Ukrainie w ciągu minionej doby potwierdzono 485 przypadków zakażenia koronawirusem, 11 chorych zmarło, a 242 wyzdrowiało – podał w niedzielę resort ochrony zdrowia tego kraju. Bilans wykrytych infekcji wzrósł do 26 999, zgonów do 788, a wyzdrowień do 12 054 – informuje Polska Agencja Prasowa.

14.00 W Polsce powtórzy się sytuacja z Włoch i Hiszpanii? "Chyba źle sobie radzimy"

Andrzej Matyja prezes Naczelnej Rady Lekarskiej ostrzega na antenie TVN: "Nie widać żadnych zmian, by zmniejszała się liczba zachorowań dziennych, a wręcz odwrotnie".

Epidemia zdaje się wręcz przyspieszać, a mimo tego w Polsce pozwalamy sobie na coraz więcej. Wracają wesela (do 150 osób), siłownie i kluby fitness.

TVN 24 podaje słowa profesora: "zniesienie restrykcji jest nie tylko niezrozumiałe, ale i nieodpowiedzialne". Według prezesa NRL, obecna sytuacja może spowodować, że szczyt epidemii wciąż mamy przed sobą.

13.30 Papież zabiera głos! "Uważajcie, nie śpiewajcie jeszcze z okazji zwycięstwa"

- Także wasza mała obecność na placu jest znakiem tego, że we Włoszech ostra faza epidemii została przezwyciężona, choć pozostaje konieczność uważnego stosowania obowiązujących norm - zaczął papież, dodając, że na świętowanie jeszcze za wcześnie.

- [...] Ale uważajcie, nie śpiewajcie jeszcze z okazji zwycięstwa, nie ogłaszajcie go za wcześnie - ostrzegł Franciszek. Podkreślił, że "nadal trzeba przestrzegać reguł, jakie obowiązują.

- To są normy, które nam pomagają, aby wirus zniknął - podaje słowa Franciszka PAP.

12.30 Epidemia nie zwalnia? Indie: 10 tys. nowych zakażeń w jedną dobę

W Indiach w niedzielę zgłoszono 9971 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i to kolejny dobowy rekord. Od wybuchu epidemii w Indiach potwierdzono 246 628 przypadków infekcji, w tym 6929 zgonów. Indie wyprzedziły Hiszpanię w niechlubnych statystykach dotyczących koronawirusa, stając się piątym krajem na świecie najbardziej dotkniętym pandemią po USA, Brazylii, Rosji i Wielkiej Brytanii.

12.00 COVID-19 a grypa. Najważniejsze różnice

Przede wszystkim: większe zagrożenie poważnymi powikłaniami i zgonem – śmiertelność jest znacznie wyższa, niż w przypadku grypy. Dla przykładu, w Stanach Zjednoczonych śmiertelność w przypadku grypy to około 0,1 proc.; z kolei w przypadku COVID-19 - około 6 proc.

Osoba zakażona COVID-19 zakaża średnio 2-3 osoby (wciąż trudno określić, ile dokładnie), podczas gdy w przypadku grypy jest to przeciętnie 1,3 osoby.

Średni czas leczenia COVID-19 (przy łagodnych objawach) to około 2 tygodni, w przypadku osób w stanie ciężkim - z niewydolnością oddechową, dysfunkcją wielonarządową, wstrząsem septycznym - powyżej 3 tygodni.

Oba wirusy – grypy i SARS-CoV-2 - atakują drogi oddechowe. Zakażenie jest przenoszone drogą kropelkową, ale możliwe jest także zakażenie przez kontakt ze skażonymi przedmiotami lub poprzez ręce, a źródłem zakażenia jest chory lub zakażony człowiek. W obu przypadkach w uniknięciu zakażenia pomaga mycie rąk, noszenie maseczki i unikanie dotykania twarzy.

22:30 Sobota, 6 czerwca 2020 r. - podsumowanie dnia

W sobotę padł rekord dobowego przyrostu zakażeń koronawirusem w Polsce. Łącznie potwierdzono 576 przypadków, ponad połowa z nich - 346 pochodzi z kopalni Zofiówka na Śląsku. Zmarło 16 osób.

 • woj. śląskie - 351 nowych zakażeń,
 • woj. łódzkie - 62 zakażenia,
 • woj. mazowieckie - 47 zakażeń,
 • woj. wielkopolskie - 40 zakażeń,
 • woj. dolnośląskie - 20 zakażeń,
 • woj. małopolskie - 22 zakażenia,
 • woj. opolskie - 19 zakażeń,
 • woj. pomorskie - 4 zakażenia,
 • woj. podlaskie - 4 zakażenia,
 • woj. świętokrzyskie - 3 zakażenia,
 • woj. lubelskie - 3 zakażenia,
 • woj. podkarpackie - 1 zakażenie.

Dotychczas w Polsce potwierdzono 25 986 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 1153 osoby, a 12 641 chorych wyzdrowiało.

22:00 Najstarsze kino na świecie wraca po przerwie spowodowanej epidemią

To już druga wielka pandemia w historii najstarszego kina na świecie, czyli kina "Pionier" w Szczecinie. Podobnie jak sto lat temu przetrwało słynną "hiszpankę", tak teraz powraca po trzymiesięcznej przerwie spowodowanej koronawirusem. Więcej >>>

21:20 Hiszpania: Rząd mówi o jednej ofierze śmiertelnej, regiony o co najmniej 25

W sobotę rząd Hiszpanii poinformował, że w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarła tylko jedna osoba. Natomiast z informacji podanych tylko przez 3 regiony wynika, że zmarło tam co najmniej 25 osób - informuje PAP. W Katalonii od piątku zanotowano 17 nowych zgonów, w Kraju Basków – siedem, zaś w Asturii jeden.

20:45 W Zachodniopomorskiem wyzdrowiało już prawie 80 procent zakażonych koronawirusem

W województwie zachodniopomorskim do zdrowia wróciło już 438 osób zakażonych COVID-19, czyli ponad 79 procent wszystkich przypadków. Więcej >>>

20:05 270 nowych zakażeń we Włoszech

72 osoby zakażone koronawirusem zmarły minionej doby we Włoszech, łącznie zmarło już 33 846 osób. Przybyło 270 nowych zakażeń. Od początku epidemii potwierdzono dotąd 234,8 tys. przypadków koronawirusa, z czego wyleczonych jest już ponad 165 tysięcy osób.

Źródło: PAP

19:10 Ponad 40 tysięcy ofiar śmiertelnych w Wielkiej Brytanii

O 204 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 40 465 - poinformowało w sobotę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia. Oznacza to, że Wielka Brytania jest drugim państwem świata - po USA - w którym liczba ofiar śmiertelnych epidemii przekroczyła według oficjalnego bilansu 40 tysięcy.

Żródło: PAP

18:45 Ofiara śmiertelna w Wielkopolsce

W Wolicy zmarł 77-letni mężczyzna. Więcej >>>

18:35 Ofiara śmiertelna na Lubelszczyźnie

W Puławach zmarła 66-letnia kobieta. Więcej >>>

18:20 Śmiertelne ofiary w Łódzkiem

W Zgierzu zmarło dwóch mężczyzn, natomiast w szpitalu w Warszawie zmarła mieszkanka województwa łódzkiego. Więcej >>>

18:10 Ofiary śmiertelne na Mazowszu

Jak poinformował resort zdrowia, zmarli to kobiety w wieku 83 i 90 lat oraz 99-letni mężczyzna z Warszawy oraz 74-letni mężczyzna z Kozienic. Więcej >>>

18:00 Tragiczne doniesienia ze Świętokrzyskiego

Jak poinformował resort zdrowia, zmarła 80-letnia kobieta ze Starachowic. Pacjentka miała choroby współistniejące. Więcej >>>

17:40 317 nowych przypadków koronawirusa w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych 317 przypadkach zakażeń koronawirusem i śmierci 10 osób. Najwięcej przypadków (156) dotyczy województwa śląskiego.

Łącznie w sobotę potwierdzono 576 nowych przypadków, w tym 351 na Śląsku.

Liczba zakażonych koronawirusem: 25986/1153 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

17:30 Przewoźnicy przywracają zawieszone połączenia

Po zniesieniu limitu osób, które mogą równocześnie podróżować w pojeździe komunikacji zbiorowej przewoźnicy przywracają zawieszone połączenia. W weekendy z Tarnowa będzie można wybrać się między innymi w Bieszczady.

Więcej >>>

16:50 Pamiętajmy o dystansie społecznym!

Pomimo zniesienia wielu obostrzeń, wciąż musimy pamiętać o tym, żeby zachować odstęp 2 metrów od innych osób.

16:15 Ponad 23 tysiące testów w ciągu ostatniej doby

W ciągu doby w Polsce wykonano ponad 23,3 tys. testów na koronawirusa - informuje Ministerstwo Zdrowia

15:45 Książę William pracował... na infolinii

W trakcie wprowadzonego z powodu koronawirusa zamknięcia kraju, jako wolontariusz na infolinii dla osób potrzebujących wsparcia psychicznego, pracował brytyjski książe William - informuje PAP. Członek rodziny królewskiej ukrywał się pod pseudonimem. Książe pracował charytatywnie w SMS-owej infolinii Shout 85258, którą pomógł stworzyć w zeszłym roku wraz ze swoją żoną Kate.

15:20 Koronawirus w zakonie ojca Rydzyka

11 zakonników jest zakażonych COVID-19, 24 ma objawy choroby. Koronawirus zaatakował zakon redemptorystów. Duchowni zarazili się najprawdopodobniej podczas spotkań w Tuchowie i Kościelisku.

Czytaj więcej >>>

15:00 Sytuacja we Włoszech poprawia się

Epidemia we Włoszech nie skończyła się, choć sytuacja się poprawia - tak wynika z raportu ministerstwa zdrowia prowadzonego w ostatnim tygodniu maja. Jak dodano, w całym kraju stwierdzono obecność aktywnych ognisk zakażenia koronawirusem.

W raporcie resortu, sporządzonym we współpracy z krajowym Instytutem Zdrowia, zwrócono uwagę na pozytywną tendencję spadku krzywej zakażeń. W żadnym regionie Włoch wskaźnik zakaźności nie przekracza 1, co oznacza fazę wygaszania epidemii.

14:50 Polacy pomagają w Tadżykistanie

Medyczny zespół ratunkowy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej udał się w sobotę do Tadżykistanu, by wesprzeć ten kraj w walce z pandemią koronawirusa. Wojskowy samolot zabrał także 600 kg środków ochronnych.

14:30 Koronawirus w Rosji [NOWE DANE]

W Rosji zmarło w ciągu minionej doby 197 pacjentów, co zwiększyło liczbę ofiar śmiertelnych koronawirusa do 5725. Wykryto 8855 nowych zakażeń. Tym samym, łączna liczba przypadków koronawirusa w Rosji od początku pandemii wzrosła do 458 689. Wyzdrowiało dotąd 221 388 osób, z których 8708 wyszło ze szpitali w ciągu minionej doby.

14:15 Prawie milion osób przebadanych na COVID-19

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 1 mln 38 tys. 281 próbek pobranych od 945 tys. 648 osób – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 23,3 tys. testów.

14:00 Koronawirus na Śląsku. Dane z Polskiej Grupy Górniczej

W PGG najwięcej chorych jest w kopalniach: Jankowice (671), Sośnica (460), Murcki-Staszic (235), Bielszowice (71), Marcel (17), Bolesław Śmiały (13) i Ziemowit (11). Trwają badania przesiewowe załogi w kopalniach Marcel i Ziemowit – pierwsza tura badań w tym drugim zakładzie na razie nie potwierdziła, by był on kolejnym ogniskiem koronawirusa.

13:45 Koronawirus na Śląsku. Dane z Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Notowany drugi dzień z rzędu znaczący wzrost zachorowań w jastrzębskiej kopalni Zofiówka (część kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka) to następstwo otrzymania z laboratoriów kolejnej partii wyników testów wykonywanych wśród załogi zakładu w ramach badań przesiewowych. Testy potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2 w kolejnej grupie pracowników. Łącznie w Zofiówce zakażonych jest 1135 osób.

Mimo znaczącego w ostatnich dniach wzrostu zachorowań w kopalni Zofiówka nadal największe w Jastrzębskiej Spółce Węglowej ognisko koronawirusa to kopalnia Pniówek w Pawłowicach, gdzie w sobotę zakażonych było 1587 pracowników. Liczba ta nie zmieniła się od czwartku.

13:30 Koronawirus w kopalni "Zofiówka" [NOWE DANE]

Do 1135 wzrosła w sobotę (6 czerwca) liczba górników zakażonych koronawirusem w jastrzębskiej kopalni Zofiówka. Łącznie w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest ponad 2,7 tys. zakażonych górników, a w Polskiej Grupie Górniczej ponad 1,5 tys. Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się ponad 4,8 tys. górników z trzech spółek węglowych.

13:10 Koronawirus u redemptorystów. Zakażenia mogło się rozejść z dwóch miejsc

Służby sanitarne wyznaczają, kiedy i kto ma poddać się testom na obecność koronawirusa i określają długość trwania kwarantanny. Skutkiem koronawirusa u redemptorystów przez kontakt z niektórymi obecnie uznanymi za chorych lub przebywających izolacji zakonnikami, podlega kilka innych parafii w Polsce: Kanina, Królówka, Męcina i Szyk (diecezja tarnowska), Kościelisko (archidiecezja krakowska) i Łopacina (diecezja płocka).

Wyjaśniane są także możliwe drogi zakażenia. Wyniki trwającego dochodzenia epidemiologicznego wskazują na dwa miejsca: Kościelisko i Tuchów, skąd prawdopodobnie rozeszło się zakażenie.

12:55 Koronawirus w Polsce dotyka redemptorystów

Część wspólnot redemptorystów w Polsce została dotknięta zakażeniem koronawirusem. Wpływa to na funkcjonowanie kilku parafii i ośrodków duszpasterskich. We współpracy ze służbami sanitarnymi trwa wyjaśnianie możliwych dróg zakażenia, ustalenie liczby chorych zakonników i informowanie wiernych.

Rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Mariusz Mazurkiewicz poinformował PAP w sobotę, że w godzinach rannych na kwarantannie nałożonej przez sanepid pozostaje 7 wspólnot polskich redemptorystów: Bardo, Braniewo, Kościelisko, Kraków, Tuchów, Warszawa przy ul. Pieszej i Wrocław.

W samoizolacji – z uwagi na kontakt z osobami, które spotkały się z chorymi – przebywa wspólnota z Lubaszowej k. Tuchowa. W dwóch wspólnotach, w Głogowie i w Warszawie przy ul. Karolkowej, przebywają na kwarantannie lub samoizolacji, oddzieleni od pozostałych, pojedynczy zakonnicy.

Dla bezpieczeństwa wiernych zamknięte pozostają kościoły w Bardzie, Lubaszowej, Tuchowie, Warszawie przy ul. Pieszej i we Wrocławiu.

12:40 Od 6 czerwca otwarte siłownie, baseny i kluby fitness

12:25 Koronawirus w Tuchowie. Sześciu zakonników zakażonych

Już jedenastu redemptorystów, w tym sześciu z Tuchowa jest zakażonych koronawirusem. W sobotę (6 czerwca) do tuchowskiego klasztoru przyjedzie specjalny bus, wyposażony w odpowiedni sprzęt do pobierania wymazów, które zostaną przebadane pod kątem obecności SARS-CoV-2 w organizmach kolejnych pięćdziesięciu zakonników. Trwa wyjaśnianie możliwej drogi zakażenia.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus w Tuchowie. Sześciu zakonników zakażonych, specjalny bus przyjedzie do klasztoru

12:15 WHO o koronawirusie w Azji

Liczba przypadków koronawirusa w Indiach podwaja się co trzy tygodnie, jednak ani w tym kraju, ani w regionie Azji Południowej nie zaobserwowano bardzo gwałtownego rozwoju pandemii - poinformowała w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

- Nie tylko w Indiach, ale także w Bangladeszu, Pakistanie i innych krajach Azji Południowej o dużej gęstości zaludnienia liczba zachorowań nie wybuchła, zawsze jednak istnieje ryzyko, że tak się stanie - powiedział na konferencji prasowej dr Mike Ryan, ekspert WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych.

12:05 Kina i teatry znów otwarte

11:53 Mężczyźni bardziej narażeni na COVID-19

Z badań psychologów z amerykańskiego Georgia State UniversityStarsi mężczyźni mogą być bardziej narażeni na COVID-19 z powodu tego, że najmniej ze wszystkich grup martwią się zakażeniem i śmiercią. Jest to bardzo niepokojące, ponieważ to właśnie panowie w podeszłym wieku są najbardziej wrażliwi na ciężki lub zakończony zgonem przebieg infekcji.

11:38 Koronawirus u dzieci mniej zaraźliwy niż u dorosłych

- Trzy lub cztery miesiące temu nie wiedzieliśmy nic o tym wirusie, ale teraz wiemy, że dzieci są w mniejszym stopniu nosicielami i zarażają w mniejszym stopniu niż dorośli - powiedział w piątek prof. Robert Cohen, wiceprezes Francuskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców z udziałem ponad 600 dzieci wskazuje, że koronawirus u dzieci jest mniej zaraźliwy niż u dorosłych.

11:27 Koronawirus w Polsce. 2128 osób w szpitalach

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 2128 osób. Wyzdrowiało 12 tys. 641 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie – poinformowało w sobotę rano Ministerstwo Zdrowia. Resort podał też, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 19 994 osoby, a kwarantanną - 81 820.

11:13 Ofiara koronawirusa na Podkarpaciu

Tragiczne wieści docierają również z woj. podkarpackiego, gdzie w szpitalu w Łańcucie na koronawirusa zmarła kobieta.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus na Podkarpaciu. Tragiczne wieści ze szpitala w Łańcucie. Pacjentka nie żyje

10:58 Koronawirus w Wielkopolsce. Tragiczne wieści z Poznania

W Poznaniu zmarły kolejne osoby zakażone koronawirusem. Tymczasem w całej Polsce na koronawirusem zaraziło się 25669 osób, a 1143 pacjentów zmarło.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Nowe ofiary koronawirusa w Wielkopolsce! Tragiczne wieści z Ministerstwa Zdrowia

10:43 Trzy nowe ofiary koronawirusa na Śląsku

Trzy nowe śmiertelne przypadki koronawirusa na Śląsku potwierdziło w sobotę (6 czerwca) Ministerstwo Zdrowia.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus zabił kolejne osoby na Śląsku! Ofiary z trzech różnych miast!

10:25 Sześć kolejnych ofiar epidemii w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę (6 czerwca) o nowych śmiertelnych przypadkach zakażenia koronawirusem. - Z przykrością informujemy o śmierci 6 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 82-K Łańcut, 80-K Tychy, 93-K Bielsko-Biała, 74-M Gliwice, 75-M, 73-K Poznań. Większość osób miała choroby współistniejące - napisało MZ.

10:23 Koronawirus w Polsce. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

259 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Nowe przypadki dotyczą województw: śląskiego 195 (z czego 190 KWK Zofiówka), opolskiego (14), wielkopolskiego (13), dolnośląskiego (13), małopolskiego (12), pomorskiego (3), lubelskiego (3), świętokrzyskiego (3) i podlaskiego (3). W sumie na COVID-19 w Polsce zachorowało już 25 669 osób.

10:20 Dramatyczna sytuacja w kopalni "Zofiówka". Prawie 200 zakażonych!

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę (6 czerwca) o 259 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej zakażeń dotyczy województwa śląskiego (195). Co gorsza, aż 190 osób zaraziło się COVID-19 w kopalni "Zofiówka".

10:12 Koronawirus na Ukrainie

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem wykryto u 550 osób, 15 chorych na Covid-19 zmarło, a 440 wyzdrowiało - przekazał w sobotę resort ochrony zdrowia. Bilans zainfekowanych wzrósł do 26 514, zgonów do 777, a wyzdrowień do 11 812.

09:50 Dramatyczna sytuacja w Brazylii

W ciągu ostatniej doby potwierdzono 30 830 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało brazylijskie ministerstwo zdrowia. Z powodu wirusa SARS-CoV-2 zmarło od wczoraj 1005 osób. o 468 mniej niż w czwartek, gdy informowano o 1473 zgonach.

Całkowita liczba wszystkich zakażeń wynosi obecnie 645 771. Brazylia zajmuje drugie miejsce wśród państw z największą liczbą potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Więcej zakażonych jest tylko w USA.

Na COVID-19 zmarło w Brazylii już 35 026 osób. Jeśli chodzi o liczbę zgonów, Brazylia wyprzedziła Włochy i jest na trzecim miejscu za Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią.

09:40 Skutki kornawirusa to m.in. otyłość wśród dzieci

W czasie izolacji otyłe dzieci konsumowały więcej niezdrowego, w tym śmieciowego jedzenia, częściej oglądały telewizję, gorzej spały i mniej się ruszały. To sprzyja dalszemu rozwojowi otyłości - ostrzegają naukowcy z USA po badaniach we włoskiej Weronie.

09:30 Koronawirus w kościele we Wrocławiu

Dwaj księża z kościoła Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia we Wrocławiu zarazili się wirusem SARS-CoV-2! Jednym z duchownych jest proboszcz parafii prowadzonej przez redeptorystów. To kolejny przypadek zachorowania u księży. Wcześniej informowaliśmy m.in. o kapłanie z Braniewa w woj. warmińsko-mazurskim.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus we wrocławskim kościele! Dwaj księża zakażeni COVID-19! Świątynia zamknięta

09:20 Koronawirus: zaburzenia smaku tematem badań polskich naukowców

Nowego typu szybkie testy badające zaburzenia smaku służące wykrywaniu osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 przetestowali specjaliści ze Szpitala MSWiA w Warszawie. Zaburzenia smaku są jednym z najczęstszych objawów wczesnej postaci choroby Covid-19.

- Większość ludzi nie uświadamia sobie, że Covid-19 wiąże się z zaburzeniami smaku. Test pomaga uświadomić badanej osobie, że ma takie zaburzenia, które mogą świadczyć o wczesnej postaci choroby Covid-19 – powiedział PAP prof. Edward Franek, Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

09:10 Koronawirus w Niemczech. Ponad 180 tys. chorych

Instytut Roberta Kocha poinformował w sobotę (6 czerwca), że w ciągu ubiegłej doby w Niemczech liczba zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 407 przypadków do 183 678. Liczba zgonów z powodu wirusa SARS-CoV-2 utrzymuje się na podobnym poziomie: w sobotę zmarły 33 osoby. Dzień wcześniej informowano o 32 przypadkach śmiertelnych. Od początku epidemii w Niemczech zmarło łącznie 8646 osób.

09:00 Polska wkrótce otworzy granicę z Litwą?

- W ciągu paru dni otworzymy nawzajem granice z Litwą, a że Litwa ma otwarte granice z Łotwą i Estonią, to z trzema krajami bałtyckimi granice będą otwarte w ciągu najbliższych kilku dni - poinformował w sobotę w RMF FM premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu pytany o otwarcie granic odparł, że w piątek (5 czerwca) rozmawiał na ten temat z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem.

08:50 Koronawirus w Polsce. Ponowne otwarcie siłowni, basenów i klubów fitness

Od soboty (6 czerwca) możemy w Polsce ponownie korzystać m.in. z klubów fitness, parków rozrywki, basenów i siłowni.  Funkcjonowanie wznawiają też organizatorzy kongresów i targów. Odmrożone branże muszą przestrzegać zaleceń sanitarnych przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

08:30 Mycie żywności wybielaczem, czyli Amerykanie walczą z epidemią

USA. Z sondażu przeprowadzonego w piątek (5 czerwca) przez federalne Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wynika, że ponad 1/3 Amerykanów niewłaściwie używała chemicznych środków czyszczących i dezynfekujących chroniąc się przed koronawirusem.

Wśród najczęściej wymienianych błędów w ankiecie wymieniono m.in. mycie żywności wybielaczem, używanie niebezpiecznych środków czyszczących lub dezynfekujących i aplikowanie ich na gołą skórę oraz celowe wdychanie lub nawet spożywanie czy wstrzykiwanie sobie tego rodzaju specyfików.

08:20 Ksiądz wśród zakażonych na Warmii i Mazurach

Wśród 180 osób zakażonych koronawirusem w woj. warmińsko-mazurskim, jest ksiądz z parafii św. Krzyża w Braniewie. Duchowny zaraził się wirusem SARS-CoV-2 po powrocie z południa Polski.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus na Warmii i Mazurach. Ksiądz wśród zakażonych

08:10 NFZ pokryje koszty testów

Prezes NFZ Adam Niedzielski zapewnił na Twitterze, że Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje koszty testów w kierunku COVID-19, wykonywanych u pacjentów w szpitalu, zarówno tych pilnych, jak i planowych.

Niedzielski zapewnił również, że zgodnie z decyzją ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego "płatnik pokryje koszty testów w kierunku COVID-19, wykonywanych dla szpitalnych pacjentów planowych i pilnych. To szczególna grupa ryzyka. Naszym warunkiem finansowania jest podpisana umowa z laboratorium lub umieszczenie na wykazie covidowym".

08:00 Koronawirus w Polsce. Ponad tysiąc zakażonych pielęgniarek

Z zestawienia zamieszczonego na stronie internetowej Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wynika, że zakażenie koronawirusem w Polsce potwierdzono od początku epidemii u 1122 pielęgniarek, a 6346 objęto kwarantanną.

07:48 W ośrodku na Targówku szaleje koronawirus

63 osoby w ośrodku cudzoziemców na warszawskim Targówko ma koronawirusa. Zakwaterowanych jest w nim aktualnie 111 kobiet i dzieci.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus w ośrodku dla cudzoziemców na Targówku. Ponad połowa mieszkańców zakażona!

07:25 Koronawirus w ośrodku dla uchodźców

Urząd do Spraw Cudzoziemców poinformował, że 63 osoby w ośrodku dla cudzoziemców na warszawskim Targówku są zakażone koronawirusem. 4 z nich trafiły do szpitala. W ośrodku zakwaterowanych jest aktualnie 111 kobiet i dzieci. Ognisko zakażeń wykryto tam w drugiej połowie maja.

07:15 Koronawirus w Polsce. Bilans z piątku (5 czerwca)

Dotychczas w Polsce potwierdzono 25 tys. 410 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zmarło 1 137 osób, a 12 410 chorych wyzdrowiało. Resort zdrowia w piątek poinformował łącznie o 362 nowych zakażeniach i o śmierci 20 osób.

W ciągu doby wykonano ponad 18,3 tys. testów na koronawirusa.

Super Raport 5 VI (goście: Bortniczuk, Migalski)

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.