Jarosław Kaczyński

i

Autor: YT Jarosław Kaczyński

Gorąco...

Prezes Kaczyński podpadł śląsko-dąbrowskiej „S”. Poszło o ocenę… jakości węgla

2022-11-03 14:49

Węgiel ze Śląska jest na ogół średniej, a często słabej jakości – ocenił (28 października) w Radomiu podczas spotkania z sympatykami PiS prezes Jarosław Kaczyński. „Opowiadając publicznie kompletne niedorzeczności na temat węgla, wykazuje się Pan nie tylko brakiem wiedzy, ale przede wszystkim skrajną arogancją. Arogancją wobec ciężkiej pracy górników, wobec całego Górnego Śląska” – napisali (3 listopada) liderzy regionalnych i branżowych struktur „Solidarności” w liście otwartym do prezesa PiS.

Przypomnijmy, że szef partii rządzącej nieco wypowiadał się w Radomiu o górnictwie węgla kamiennego. „Nie możemy w ramach gospodarki rynkowej utrzymywać kopalń, które przynoszą stałe straty, bo to znaczy, że z własnej kieszeni musimy do tego dopłacać” – diagnozował prezes. Ocenił też pracę na poziomie 1200 m (z takiej głębokości wydobywa się węgiel koksowy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej – se.pl): „Jeżeli na przykład wydobywa się z 1200 metrów pod ziemią, to górnik jest w stanie pracować tylko cztery godziny, bo górnik musi dwie godziny dochodzić do miejsca pracy i dwie godziny wracać” (co jest zgodne z prawdą – se.pl). Wypowiedzi sprzed tygodnia w kwestiach węglowych musiały mocno zbulwersować liderów śląsko-dąbrowskiej „S”, że zdecydowali się skrytykować Jarosława Kaczyńskiego. Zawierają „manipulacje, półprawdy i całkowite przekłamania” – podkreśli autorzy listu otwartego: Dominik Kolorz (szef śląsko-dąbrowskiej „S”), Jarosław Grzesik (przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki „S”) oraz Bogusław Hutek (lider górniczej „S”).

Najbardziej zbulwersowała ich teza o nierentownych kopalniach i spadku cen węgla. „Istotnie, tuż po rosyjskiej inwazji na Ukrainę węgiel kamienny na europejskich rynkach kosztował nawet 420 USD/t. Obecnie cena ta wynosi ok. 240 USD/t, czyli w przeliczeniu na złotówki ok. 1150 zł. Tymczasem polskie kopalnie sprzedają węgiel do elektrowni za ok. 400 zł” – czytamy w liście. „Tylko i wyłącznie dzięki taniemu polskiemu węglowi cena energii w Polsce od wielu miesięcy należy do najniższych w Europie”. Nierentowne zdaniem Kaczyńskiego gónictwo węgla kamiennego, zdaniem związkowców jest jak najbardziej rentowne i byłoby jeszcze bardziej rentowne, gdyby sprzedawano węgiel energetyce po cenach realnych. „Górnictwo nie tylko samo jest rentowne. Ta branża ratuje rentowność całej polskiej gospodarki” – wskazują związkowcy prezesowi Kaczyńskiemu.

A. MOSKWA: WĘGIEL DO 2 TYS. W PRZYSŻŁYM TYGODNIU W GMINACH

Autorzy listu-protestu przypomnieli również prezesowi PiS, co mówił o górnictwie w styczniu 2015 r. „Polskie górnictwo będzie miało szanse, będzie podstawą energetyki, będziecie mieli pracę, a środki, które przecież także ta władza chce przeznaczyć na to, by likwidować kopalnie, będą przeznaczone na inwestycje, na rozwój” mówił Jarosław Kaczyński przed kopalnią „Pokój”. Delikatnie przypominają, komu PiS zawdzięcza wygraną w Śląskiem i jaki morał płynie z tej historii. „Jedną z przyczyn tego upadku była arogancja i lekceważenie okazywane mieszkańcom Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Były niedotrzymane obietnice i niezrealizowane porozumienia. Dzisiaj Pan i Pańskie ugrupowanie podążacie dokładnie tą samą ścieżką. Nie oczekujemy, że nagle stanie się Pan ekspertem od górnictwa i energetyki. Jednak opowiadając publicznie kompletne niedorzeczności na temat węgla, wykazuje się Pan nie tylko brakiem wiedzy, ale przede wszystkim skrajną arogancją. Arogancją wobec ciężkiej pracy górników, wobec całego Górnego Śląska”.

Sonda
Czy zgadzasz się z tym, że kopalnie węgla kamiennego powinny zostać zlikwidowane?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany