Raków Częstochowa obchodzi 100-letni jubileusz. Wzloty, upadki i wielkie marzenia klubu z bogatą historią

2021-03-02 10:23 Bartosz Wojsa
zajawka RAKOW CZESTOCHOWA
Autor: GRAFIKA SE Katarzyna Matyjaszewska

Marzec, 1921 roku. To właśnie wtedy powstał klub sportowo-footbolowy Racovia, który później przerodził się w Raków Częstochowa. Mija 100 lat od powstania klubu, który może pochwalić się wieloma wzlotami i upadkami, ale przede wszystkim wielkimi marzeniami i bogatą historią. Każdy fan z nostalgią patrzy w przeszłość, wspominając najpiękniejsze momenty ulubionych, lokalnych sportowców, którym niejednokrotnie udawało się osiągać ogromne sukcesy. Wśród pionierów jest Jakub Błaszczykowski.

W marcu 1921 roku powstał klub sportowy "Racovia", którego założycielami byli dr Jan Baścik, Marian Federak, Jan Łoboda, Janusz Kaźmierczak, Antoni Kiełbasiński oraz Wacław Sabczyk. To drużyna, która istnieje do dziś - już jako Raków Częstochowa - od 100 lat. Wzloty, upadki i wielkie marzenia klubu z bogatą historią tkwią w głowach fanów, którzy kibicują ulubionym, lokalnym zawodnikom. Pierwsze boisko "Racovii" powstało na drewnianym torze wyścigów kolarskich, zbudowanym przy ul. Limanowskiego i Syrokomii, który dyrekcja huty udostępniła klubowi w zamian za opiekę nad tym obiektem. Następne lata drużyny były dość burzliwe. W 1925 roku klub został samorozwiązany, ale powrócił jako Robotniczy Klub Sportowy Raków. W czasie II wojny światowej drużyna nie istniała z powodu polityki okupanta. Po wojnie klub reaktywowano, a ten z roku na rok zaczął osiągać coraz większe sukcesy.

Chronologia nazw:

  • marzec 1921 – Klub Sportowo-Footbolowy Racovia
  • 1927 – RKS [Robotniczy Klub Sportowy] Raków Częstochowa
  • 1951– Koło Zrzeszenia Sportowego „Stal” przy Hucie „Częstochowa”
  • 1956 – RKS Raków
  • 11 lipca 2002 – KS Raków Częstochowa
  • 1 lipca 2011 – RKS Raków Częstochowa SA

Raków Częstochowa obchodzi 100-letni jubileusz. Największe sukcesy i znani wychowankowie

Raków Częstochowa na swojej stronie internetowej chwali się swoimi największymi sukcesami. Wśród nich mamy: zwycięzca Fortuna 1 Ligi (2018/2019), finalista Pucharu Polski (1966/1967), awans do Ekstraklasy (1994/1995, 2018/2019), 8. miejsce w Ekstraklasie (1995/1996), złoty medal na Spartakiadzie Młodzieży (1984/1985). Jednym z najbardziej znanych wychowanków klubu jest między innymi Jakub Błaszczykowski – wielokrotny reprezentant Polski. Oprócz niego w kadrze narodowej występował wychowanek klubu Jerzy Brzęczek, srebrny medalista na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w 1992, zawodnik Rakowa Paweł Skrzypek, byli zawodnicy klubu Jacek Krzynówek, Tomasz Kiełbowicz, Hubert Pala, Mateusz Zachara oraz Adam Fedoruk. Wychowankami klubu są również: Krzysztof Kołaczyk, Jacek Magiera, Piotr Malinowski, Maciej Gajos.

Obecnie trenerem drużyny Raków Częstochowa jest Marek Papszun. 

Raków Częstochowa obchodzi 100-letni jubileusz. Przygotowano wiele atrakcji

"Raków Częstochowa wchodzi do elitarnego grona klubów o stuletniej historii. Pewnie niewielu czekało na to wydarzenie. Wszak do niedawna jeszcze częściej zdarzało nam się drżeć o byt niż spoglądać w przyszłość. Teraz jednak okazji do świętowania mamy bez liku. Nowa rzeczywistość zawitała na Limanowskiego 83 i zamierzamy wykorzystać ten piękny jubileusz, by wybawić Was za wszystkie czasy", tak drużyna zapowiadała wejście w 2021 rok. Co nas czeka? "Pół roku jazdy bez trzymanki. Do lipca przygotowaliśmy wiele atrakcji. Pojawią się projekty przypominające częstochowianom i nie tylko historię naszego klubu, będziemy szokować i zaskakiwać, wzruszać i zachęcać do przemyśleń. Pojawią się ekskluzywne, pamiątkowe produkty, które zakupić będzie można wyłącznie w roku stulecia. No i oczywiście tort. Tort będzie również. Ale ćśśś, póki co to tajemnica", podaje Raków Częstochowa. Warto śledzić klub w mediach społecznościowych. 

Wisła Płock przegrała z Rakowem Częstochowa
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE