Śląskie: Spółka górnicza podjęła ważną decyzję. Likwidacja szybu kopalni! [ZDJĘCIA]

2020-07-17 19:34

Jastrzębska Spółka Węglowa podjęła ważną decyzję, a teraz ją finalizuje. Po 62 latach dobiegła bowiem końca historia szybu Krywałd kopalni Knurów–Szczygłowice. Ostatnim akcentem jest usunięcie wieży szybowej, do czego doszło w środę, 15 lipca. Co to oznacza w praktyce? Sprawdźcie szczegóły i zobaczcie zdjęcia!

Po 62 latach dobiegła końca historia szybu Krywałd kopalni Knurów–Szczygłowice. Ostatnim akcentem było usunięcie wieży szybowej, do którego doszło w środę, 15 lipca. - Za likwidacją szybu przemawiały względy zarówno ekonomiczne, organizacyjne, jak i logistyczne. Jego zadania z powodzeniem przejął zmodernizowany szyb Foch II - mówią w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Jak przekazała spółka, najważniejszym argumentem, który zdecydował o likwidacji szybu Krywałd, były złoża węgla koksowego znajdujące się w obrębie jego filara ochronnego.

- W filarze szybu Krywałd udokumentowano około 13 mln ton węgla zasobów bilansowych, z tego około 6,8 mln ton przewidzianych jest do eksploatacji. Szyb zlokalizowany był w środku parceli eksploatacyjnej i dzieli ją na dwie części. Diametralnie skracało to wybiegi ścian, zmniejszając ich walory ekonomicznej opłacalności. Uwolnienie zasobów z filaru może zwiększyć nawet trzykrotnie możliwości wykorzystania tamtejszych zasobów  –  mówi Leszek Palarz, główny inżynier BHP i szkolenia w KWK Knurów-Szczygłowice.

Prace rozbiórkowe obiektów budowlanych szybu Krywałd rozpoczęły się na początku lipca, zgodnie z planem zaakceptowanym przez dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego. - Jest to skomplikowana operacja inżynieryjno- logistyczna, której najważniejszym elementem jest bezpieczeństwo. Do wykonania zadania wybrano firmy legitymujące się odpowiednim  doświadczeniem, kadrą i sprzętem. Prace rozpoczęły się od rozbiórki budynków maszyny wyciągowej i nadszybia. Równolegle zabezpieczono zasyp na rurze szybowej - mówią w JSW. 

W spółce tłumaczą, że rozbiórkę szybowej wieży wyciągowej przeprowadzono "metodą mechaniczną przy użyciu liny ciągniętej przez ciężki sprzęt budowlany". - Wcześniej podcięto konstrukcje zastrzału i słupów trzonowych, aby wymusić kierunek zachodni przewracania wieży szybowej. Cała operacja  zakończyła się pełnym sukcesem, a metalowa konstrukcja wieży upadła dokładnie w planowanym obszarze - podaje JSW. 

Szyb Krywałd został zgłębiony w 1958 roku do ponad 450 metrów. W tym samym roku postawiono jednozastrzałową  wieżę szybową. Przez wiele lat pełnił rolę szybu wydechowego, a w ostatnich latach - po likwidacji stacji wentylatorów głównych przy szybie Krywałd - zmienił funkcję na wdechowy. Był wykorzystywany do jazdy ludzi oraz transport materiałów i elementów długich zarówno dla Ruchu Knurów, jak i Szczygłowice.

20-letni sprawca pobicia i ataku na tle rasistowskim w rękach Policji

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki