Śląskie: Szybki koniec negocjacji w PGG. Górnicy i związkowcy pojadą do Warszawy!

i

Autor: Polska Grupa Górnicza Śląskie: Szybki koniec negocjacji w PGG. Górnicy i związkowcy pojadą do Warszawy!

Śląskie: Szybki koniec negocjacji w PGG. Górnicy i związkowcy pojadą do Warszawy!

2020-08-05 8:56

Szybko zakończyła się pierwsza tura negocjacji prowadzonych w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach. Wygląda na to, że związkowcy i górnicy pojadą do Warszawy, jednak nie jest to akcja protestacyjna, a zaproszenie do rozmów na temat planu ratunkowego dla spółki, która jest na skraju bankructwa. Czy uda się dojść do kompromisu? Znamy szczegóły.

We wtorek (4 sierpnia) w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach doszło do spotkania zarządu PGG z przedstawicielami związków zawodowych działających w tej spółce górniczej. To kolejny etap rozmów po fiasku negocjacji przeprowadzanych z udziałem ministra Jacka Sasina. Kiedy na jaw wypłynął (nieoficjalny wówczas) plan restrukturyzacji kopalń w województwie śląskim, minister nie przedstawił projektu związkowcom w obawie przed ich reakcją, a dziennikarzom zarzucił tworzenie fake newsów. To dlatego, że plan zakładał m.in. likwidację dwóch kopalń, na co zdecydowanie nie zgodziliby się górnicy. We wtorkowym spotkaniu uczestniczył już nie Jacek Sasin, a Maciej Małecki - sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, oraz parlamentarzyści. Spotkanie nie trwało długo. Jaki jest jego efekt?

Realizując postanowienia z posiedzenia w dniu 28 lipca 2020 r. ustalono, że pierwsze spotkanie zespołu mającego na celu przygotowanie programu naprawczego polskiego górnictwa odbędzie się w Warszawie, w dniu 11 sierpnia 2020 roku, o godzinie 11:00. Na posiedzenie zespołu zaproszeni zostaną przedstawiciele związków zawodowych i zarządów z Polskiej Grupy Górniczej i Taurona Wydobycie oraz przedstawiciele rządu odpowiedzialni za temat posiedzenia zespołu.

Do prac zespołu będą mogli również zostać zaproszeniu eksperci o uznanym autorytecie w branży górniczej i energetycznej.

Celem zespołu będzie m.in. przedstawienie:

  • możliwości produkcji energii elektrycznej z węgla w perspektywie krótkoterminowej,
  • inwestycji w energetyce i górnictwie, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji w wysokosprawną i niskoemisyjną energetykę,
  • kwestii związanych z polityką klimatyczną,
  • wyjaśnienie roli gazu ziemnego, odnawialnych źródeł energii i węgla kamiennego w miksie energetycznym.

Zaproponowane zostały zespoły robocze w ramach Polskiej Grupy Górniczej, szczególnie w obszarach:

  • sprzedażowym na okoliczność możliwości lokowania produktu na rynku,
  • produkcyjnym na okoliczność kosztów udostępniania węgla,
  • pracowniczym na okoliczność wypracowania zasad organizacji pracy,
  • finansowo-rynkowym na okoliczność źródeł finansowania działalności.

Jaki będzie rezultat spotkania w Warszawie? Czas pokaże. 

Prof. Simon o maseczkach: Jak ktoś nie chce nosić, niech najpierw spisze testament

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki