Rzeczywistość covidowa w Bytomiu. Postawili na środku sali wózek inwalidzki z dziurą i tam kazali załatwiać się pacjentom [ZDJĘCIA]

i

Autor: zdjęcie czytelnika Skandal na oddziale covidowym w Bytomiu. Wózek inwalidzki z wyciętą dziurą robił za ubikację

Szpital w Bytomiu, oddział covidowy i wózek dla pacjentów z "dziurą na s*anie". Szok!

2020-11-16 18:50

W Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu pojawił się wózek dla pacjentów, który robi za przenośną toaletę. "Postawili wózek z dziurą na s*anie, a pielęgniarki przychodzą co kilka godzin, by go sprzątać", mówią oburzeni mieszkańcy. To wszystko działo się na oddziale covidowym, gdzie przebywają m.in. zakażeni koronawirusem. Placówka odpowiedziała już na zarzuty. Jak się tłumaczą? Sprawdźcie.

Szpital w Bytomiu. Postawili na środku sali wózek-toaletę dla pacjentów

W Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu dzieją się niepokojące rzeczy. Jak pisze portal eska.pl ("Rzeczywistość covidowa w Bytomiu"), na tamtejszym oddziale covidowym panują dziwaczne zasady dotyczące... wypróżniania się. - Kilka dni temu zachorowałem na COVID. Pogorszyło mi się i trafiłem do szpitala w Bytomiu. To jakie panują tam warunki to jest jakiś skandal. Byliśmy zamknięci na jednej sali 3 osobowej mieszanej, damsko-męskiej, bez żadnej łazienki i ubikacji. Na środek sali nam postawili wózek inwalidzki z wycięta dziurą i tam mieliśmy się załatwiać. A pielęgniarki przychodziły raz na kilka godzin to sprzątać, bo tylko wtedy wchodziły na oddział covidowy. Były tylko dwie i musiały przy każdym wejściu się przygotować, wiec nie mogły wchodzić zawsze, kiedy było to konieczne - opisuje pan Adam w rozmowie z Eską. Zarzutów wobec szpitala było więcej. Przy fali krytyki pan Adam podkreśla jednak, że docenia i szanuje ciężką pracę personelu. 

Szpital w Bytomiu. Placówka odpowiada na zarzuty

Po tym, jak informacja o przenośnej toalecie na oddziale covidowym w Bytomiu ujrzała światło dzienne, szpital wydał oświadczenie. Publikujemy je w całości: 

"Oświadczam, iż Oddział Kliniczny Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej od momentu pozyskania środków unijnych jest w trakcie realizacji inwestycji - budowy Śląskiego Centrum Medycyny Fizykalnej i Wczesnej Diagnostyki Nowotworów - mającej na celu poprawę warunków lokalowych, sprzętowych i organizacyjnych, celem zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa i komfortu leczonych u nas pacjentów. Z uwagi na fakt, że budynku szpitala liczą sobie ponad 20 lat, wymagają stałem modernizacji, a co za tym idzie reorganizacji pracy poszczególnych oddziałów: taką inicjatywę podjęto również w stosunku do omawianego oddziału. Na czas trwającej inwestycji Oddział Kliniczny Chorób Wewnętrznych Angiologi i Medycyny Fizykalnej został przeniesiony do budynku tymczasowego. W chwili wybuchu pandemii Szpital nasz wychodząc naprzeciw występującej potrzebie społecznej związanej z zapewnieniem możliwości leczenia pacjentów w tak trudnym czasie, pomimo znacznych utrudnień lokalowych, podjął się trudnego zadania wsparcia pacjentów w szczególnych dla wszystkich warunkach codziennego funkcjonowania. Stanowczo jednak podkreślamy, że udostępnione przez pacjenta zdjęcie jest prowokacją, która znacząco uderza w naszą jednostkę, funkcjonującą w utrudnionych warunkach. Przenośna toaleta zlokalizowana w sali chorych COVID+ była umiejscowiona w rogu sali, osłonięta parawanami, by w miarę możliwości zapewnić intymność oraz była rozwiązaniem awaryjnym dla pacjentów".

Szpital w Bytomiu. Prezydent Mariusz Wołosz zabiera głos

Sprawę szpitala w Bytomiu skomentował również prezydent miasta, Mariusz Wołosz. - W związku z interwencjami mieszkańców i doniesieniami medialnymi zwróciłem się do dyrekcji Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu z prośbą o wyjaśnienia dotyczące rozwiązań sanitarnych i logistycznych w salach, w których hospitalizowani są pacjenci chorzy na COVID-19. Przy okazji przypominam: mimo, że Szpital nr 2 znajduje się na terenie Bytomia, to jego organem prowadzącym jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, nie Miasto Bytom. Na nowym oddziale covidowym w szpitalu miejskim, czyli w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu, pokoje są wyposażone w łazienki dla pacjentów - napisał na Facebooku. 

Tak powstaje szpital polowy w MCK w Katowicach

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki