W woj. śląskim wprowadzono pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego

i

Autor: KWP Lublin W woj. śląskim wprowadzono pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego

Uwaga! W woj. śląskim wprowadzono pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego

2018-11-26 9:31

Za sprawą decyzji Premiera Mateusza Morawieckiego, od dzisiaj w naszym województwie obowiązuje pierwszy stopień alarmowy ALFA - najniższy z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Wszystko za sprawą Szczytu Klimatycznego organizowanego w Katowicach. 

Stopień alarmowy ALFA jest przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Wspomniany stopień został wprowadzony w naszym województwie oraz w Krakowie, wszystko w związku z 24. Sesją Konferencji Stron Ramowej Konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP 24).

>> Wracają kontrole graniczne! Podróżni muszą być przygotowani na sprawdzanie samochodu i dokumentów

Stopień alarmowy został wprowadzony 26 listopada o północy i będzie obowiązywał do 15 grudnia do godziny 23:59.

Stopień alarmowy ALFA. Co oznacza dla mieszkańców woj. śląskiego?

– Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA mieszkańcy województwa śląskiego i Krakowa powinni zwrócić szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń. – apeluje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

W przypadku wprowadzenia pierwszego stopnia alarmowego (ALFA) organy administracji publicznej oraz kierownicy służb i instytucji właściwych w sprawach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego m.in. 

  • prowadzą, w ramach realizacji zadań administratorów obiektów, wzmożoną kontrolę obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym
  • zapewniają dostępność w trybie alarmowym członków personelu niezbędnych do wzmocnienia ochrony obiektów
  • prowadzą kontrolę pojazdów wjeżdżających oraz osób wchodzących na teren obiektów
  • sprawdzają działanie środków łączności wykorzystywanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa

Zobacz też: Kierowcy zapowiadają "strajk paliwowy"! Wszystko za sprawą wysokich cen​

Zobacz TO WIDEO 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki